ПОРЯДОК ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ

Досвід сучасних збройних конфліктів і воєн із повномасштабним застосуванням ракетно-бомбового та артилерійського озброєння свідчить, що найбільші втрати мирного населення відбуваються в перші дні війни, поки кожен не навчиться діями під час бомбардувань. Щоб уникнути цього, слід пам’ятати про наступні правила, яких слід дотримуватися при раптовому потраплянні в зону застосування ракетно-бомбового і артилерійського озброєння.

Про початок обстрілу ви можете дізнатися почувши віддалені звуки пострілів, гуркіт та спалахи впуску ракет.

Якщо ви почули свист снаряда (шурхіт), а через 2-3 секунди – вибух, одразу падайте на землю. НЕ ПАНІКУЙТЕ! Швидко і уважно озерниться довкола та знайдіть місце де можна заховатися надійніше.

Вибравши більш надійне укриття слід перебігати короткими кидками після чергового вибуху. Пам’ятайте – бігти будь куди, це не найкраща ідея під час вибуху

Місця можливого схову:

 • спеціально обладнані бомбосховища;
 • підземні переходи;
 • метро;
 • будь-яка канава, траншея чи яма;
 • широка труба водостоку (максимум на 3-4 метри);
 • вздовж широкого бордюру чи паркану
 • дуже великий підвал під капітальними будинками старої забудови;
 • оглядова яма відкритого гаража чи СТО;
 • каналізаційні люки поруч із вашим будинком, однак, щоб це була саме каналізація чи водопостачання – в жодному разі НЕ ГАЗОВА МАГІСТРАЛЬ;
 • якщо в полі зору нема укриття , куди можна перебігти швидким кидком – просто ляжте на землю і лежіть, закривши голову руками.

Не підходять для переховування і укриття:

 • місця, де розміщена будь яка техніка яка може мати у собі легкозаймисте паливо та/або створювати велику кількість уламків;
 • стіни офісів, магазинів та кафе – під час вибуху там утворюється дуже багато гострих скалок скла, що падаючи зверху розрізають людське тіло як гільйотина;
 • серед горючих дерев’яних, пластикових, металевих тощо матеріалів (склади тари, штабелі, контейнери, будматеріали), ви можете опинитися в епіцентрі пожежі;
 • водні об’єкти (фонтани, ставки, річки тощо) – вибух створює сильний гідроудар що призводить до закритих травм і контузій.

Використовувати підвали житлових будинків панельного типу як укриття неможливо через те, що у випадку руйнування будинок може просто «скластися», повністю блокуючи виходи з підвального приміщення.

Важливе правило: укриття має бути хоч і мінімально заглибленим і, разом з тим, має знаходитись подалі від споруд, які можуть обвалитись на вас при прямому попаданні, або можуть спалахнути.

Заховавшись в укритті, лягайте і обхопить голову руками, трохи відкрийте рота – це захистить вас від контузії при близькому розриві снаряду чи бомби.

ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС НА ВУЛИЦІ

Якщо артилерійський обстріл застав вас на вулиці, негайно лягайте на землю (канаву, яму), щільно притулитися до якогось виступу: бордюру, клумби, забору або якійсь бетонній конструкції та накрийте голову руками.

Приймати лежачу позицію необхідно для того, щоб знизити шанс влучення осколків. Снаряди та міни відриваються верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву летять на висоті 30-50 см над поверхнею землі.

ЯКЩО ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ ВИ ЗНАХОДИТЕСЬ В ТРАНСПОРТІ

У разі якщо обстріл застав ва с у маршрутному таксі, трамваї, тролейбусі – вимагайте негайної зупинки транспорту, відбігти від дороги в протилежному напрямну від багатоповерхівок та промислових об’єктів і залягти на землю. Озирнутися і очима знайти більш надійне укриття неподалік.

Якщо перші вибухи застали вас в автомобілі: НЕГАЙНО зупиняйте машину, відбіжіть якомога далі від дороги і швидко шукайте укриття.

ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС В БУДІВЛІ

Негайно зійдіть в підвал, у випадку якщо підвал, відсутній або зачинений зайдіть до сусідів на першому поверсі. Чим нижче спуститися, тим безпечніше.

Якщо почуєте вибух до вікон не підходьте.

Якщо артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йдіть в кімнату віддалену від напряму звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни, не стійте напроти. Найчастіше осколки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість завчасно заклейте скло вікон скетчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами.

У приватних будинках можна використовувати льох, але візьміть до уваги, що його може завалити. Тому заздалегідь залишите у будинку на видному місці великий помітний плакат із інформацією про ваше місцезнаходження під час обстрілів і розташування льоха.

У підвал необхідно взяти телефони, запас води та документи.

ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ

Зачекайте приблизно 10 хвилин. Обережно підніміться, уважно огляньте місцевість навколо себе, пересувайтесь не кваплячись та уважно оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. Не піднімайте з землі жодних незнайомих вам предметів!

Бойові елементи зазвичай розриваються під час падіння, але можуть вибухнути й пізніше, у руках – від найменшого руху або дотику!

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КИЯН

Карта укриття населення міста Києва у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру та Текстовий перелік адрес укриттів у місті Києві.