Резолюція круглого столу до 90-річчя УТОС

РЕЗОЛЮЦІЯ КРУГЛОГО СТОЛУ
«УТОС – 90 років боротьби за права осіб
з інвалідністю по зору. Виклики сучасності»

м. Київ, 7 червня 2023 року

Учасники круглого столу «УТОС – 90 років боротьби за права осіб з інвалідністю по зору. Виклики сучасності» обговоривши питання співпраці влади з громадськими організаціями у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю по зору та вдосконалення взаємодії влади з громадськими організаціями у сфері захисту прав і законних інтересів людей з інвалідністю по зору, констатують:

  • факт значного зниження рівня взаємодії між діючою владою і представниками громадських об’єднань осіб з інвалідністю, в тому числі представниками Українського товариства сліпих;
  • факт звуження змісту та обсягу існуючих прав людей з інвалідністю при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, що є не припустимим відповідно до статті 22 Конституції України;
  • факт порушення прав людей з інвалідністю по зору на реабілітацію та доступ до інформації і творів культури у доступному форматі, розвиток й використання свого творчого потенціалу, дозвілля і відпочинок, передбачені статтями 9, 26 і 30 Конвенції про захист прав осіб з інвалідністю, що відбулось внаслідок позбавлення Українського товариства сліпих державної фінансової підтримки за рахунок якої фінансувалось функціонування Боярського будинку відпочинку УТОС, Реабілітаційного центру УТОС, Навчально-інформаційного комп’ютерного центру УТОС, Об’єднаної редакції періодичних видань УТОС «Заклик», спеціалізованих бібліотек, творчих колективі і гуртків самодіяльності, навчальних курсів для незрячих по оволодінню шрифтом Брайля і сучасними інформаційними технологіями.

За результатами обговорення питання співпраці влади з громадськими організаціями у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю по зору та вдосконалення взаємодії влади з громадськими організаціями у сфері захисту прав і законних інтересів людей з інвалідністю по зору, спираючись на пропозиції, які були розглянуті в ході Круглого столу, його учасники рекомендують:

1. Забезпечити виконання пунктів 61 та 62 Зауважень загального порядку № 7 (2018) про участь осіб з інвалідністю, через громадські об’єднання, які представляють їх інтереси в проведенні моніторингу виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, а саме створення механізму при якому громадські організації осіб з інвалідністю можуть отримати фінансування на рівних умовах, не тільки на виконання проектів, а й на стійку інституційну підтримку.

2. Поновити розгляд законопроекту про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю (реєстраційний №4607 від 18.01.2021), який передбачає врегулювання питання надання громадським організаціям осіб з інвалідністю державної стійної інституційної фінансової підтримки.

3. Забезпечити реалізацію прав людей з інвалідністю по зору на реабілітацію та доступ до інформації і творів культури у доступному форматі, розвиток й використання свого творчого потенціалу, дозвілля і відпочинок, передбачені статтями 9, 26 і 30 Конвенції про захист прав осіб з інвалідністю, шляхом відновлення фінансової підтримки Українського товариства сліпих для подальшого забезпечення реалізацій вищезазначених прав або шляхом створення державою альтернативних умов і можливостей для реалізацій вищезазначених прав.

4. Не допустити скасування діючих положення законодавства щодо залучення громадських організацій осіб з інвалідністю до опрацювання всіх рішень, які стосуються осіб з інвалідністю, надання таким об’єднанням та заснованим ними підприємствам державної підтримки.

5. Зняти з розгляду законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстраційний № 5344-д від 18.11.2022), яким серед іншого ліквідується фінансування соціальної, професійної, трудової та фізкультурно-спортивної реабілітації осіб з інвалідністю.

6. Відновити правову норму, яка передбачала пільги на проїзд у приміському транспорті для осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю, скасовану Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII.

7. Відновити правову норму, яка передбачала пільги з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності для працюючих на підприємствах УТОГ і УТОС осіб з інвалідністю, скасовану з 1 січня 2023 року Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 21 вересня 2022 року № 2620-IX.

8. Відновити правову норму, яка передбачала для громадських об’єднань осіб з інвалідністю право на оренду державного або комунального майна без участі у конкурсі (аукціоні).

9. Відновити правову норму, яка передбачала для громадських об’єднань осіб з інвалідністю і їх підприємства право звертатись до суду без сплати судового збору, яка була скасована Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

10. Провести зустріч Президента України з керівництвом Українського товариства сліпих задля налагодження діалогу і визначення механізмів співпраці між державою і УТОС у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю по зору, захисту їхніх прав і законних інтересів.