Звіт про діяльність УТОС за 2021 рік

Громадська організація «Всеукраїнська організація інвалідів» Українське Товариство Сліпих» проводила роботу по виявленню і залученню до лав УТОС осіб з інвалідністю з метою їх соціального захисту, реабілітації, інтеграції в суспільство. Протягом 2021 року прийнято в члени УТОС 857 осіб: осіб з інвалідністю по зору – 695, дітей з інвалідністю по зору до 18 років -32, інших – 130 осіб.

Протягом року обласні і первинні організації вели облік членів, на  01.01.2022р. на обліку перебуває 28529 осіб.

У співпраці з місцевими центрами зайнятості, окремими роботодавцями різних форм власності у 2021 році в системі УТОС були працевлаштовані 264 особи  з інвалідністю по зору, поза системою – 267.

Обласними та первинними організаціями УТОС проводилась робота щодо отримання пільг за комунальні послуги (допомога в поданні документів на субсидію), проїзд в транспорті (співпраця з місцевою владою і приватними перевізниками), за послуги зв’язку (домовленості з мобільними операторами), отримання твердого палива для осіб з інвалідністю по зору (в сільській місцевості на 01.01.2022р. проживає 8208 членів УТОС).

Структурними підрозділами УТОС проводилась робота по оздоровленню: на базах відпочинку протягом оздоровчого сезону 2021 року оздоровлено 1367 осіб з інвалідністю по зору та членів їх сімей. За рахунок фінансової підтримки з Держбюджету у  Боярському будинку відпочинку було оздоровлено 354 члени УТОС з усіх областей України.

Велась робота з надання найбільш незахищеним і нужденним членам Товариства і їх сім’ям матеріальної допомоги: за рахунок членських внесків 654 особи з інвалідністю по зору отримали допомогу на суму 123580 грн., також надавалась допомога із отриманих спонсорських та благодійних внесків, товарів, ліків, харчових продуктів та інше.

Проводилась робота у напрямку доступності осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної інфраструктури, транспорту. Голови обласних і первинних організацій входять до складу Комітетів доступності міських та обласних рівнів, вони брали участь у вивченні питань і розробці конкретних заходів щодо покращення умов доступності: встановленню озвучених світлофорів, оснащенню звуковими маячками та тактильно-направляючими доріжками об’єктів соціального призначення, облаштування підземних переходів перилами, сигнальним фарбуванням сходинок.

В будинках культури та клубах активно велась робота по організації дозвілля, роботі гуртків художньої самодіяльності, організації спортивних змагань, тощо. Протягом 2021 року в УТОС діяли 245, в яких брали участь 2582 осіб з інвалідністю по зору. У 2021 році діяли 103 спортивних секцій, загальна кількість спортсменів 1069 осіб. 44 стаціонарних бібліотеки УТОС для осіб з інвалідністю по зору обслуговували близько 10000 осіб. Протягом 2021 року користувачі бібліотек УТОС отримали 70112 книг і документів. Центральна спеціалізована бібліотека ім. Островського УТОС постійно здійснювала інформаційне забезпечення осіб з інвалідністю по зору різними видами спеціальної літератури, обслуговуючи відвідувачів та розсилаючи літературу регіональним бібліотекам УТОС. По міжбібліотечному абонементу у віддалені міста і села 105 читачам було надіслано через пошту 1176 бандеролей з 3726 брайлівськими книгами. Було підібрано матеріали для створення 6 звукових журналів. Протягом року Центральна спеціалізована бібліотека провела 17 культурно-масових заходів.

Об’єднаною редакцією періодичних видань Українського товариства сліпих «Заклик» у 2021 році було підготовлено до друку:

  1. Газета «Промінь» (плоскодрукований варіант) – 48 номерів (надруковано біля 24000 примірників з середнім тиражем 2000 примірників на місяць). Також «Промінь» виходив і в електронному варіанті.
  2. Газета «Промінь» (рельєфно-крапковий шрифт Брайля) – 48 номерів (надруковано 180 примірників періодичного видання).
  3. Журнал «Заклик» в електронному варіанті підготовлено – 12 номерів.
  4. Журнал «Школяр» в електронному варіанті підготовлено – 12 номерів.

Всі видання редакції і корисні новини для осіб з інвалідністю по зору викладалися на редакційному сайті і на сторінці фейсбук.

У 2021 році на базі редакції відбулися такі заходи:

у березні презентація надрукованих книжок для дітей шрифтом Брайля «Вінок казок», «Конвенція ООН про права дітей». Захід відбувся за участі співробітників редакції, представника Офісу Президента України, дітей – учнів київської спецшколи для незрячих дітей і волонтерів.;

– у грудні до Міжнародного дня людей з інвалідністю презентація озвученої поетичної збірки незрячого поета Євгена Познанського «Приходили Ангелы». Захід відбувся за участі співробітників редакції, представників громадських організацій УТОС, представників православної церкви, співачки – автора музики до віршів Євгена Познанського.

Редакція «Заклик» постійно співпрацювала з усіма обласними та первинними організаціями УТОС, підприємствами УТОС, а також школами-інтернатами для дітей з порушеннями зору та бібліотеками УТОС та іншими громадськими організаціями. Така плідна і творча співпраця сприяла всебічному висвітленню подій у житті Товариства та за його межами на сторінках періодики та на сайті редакції УТОС «Заклик».

Навчально-інформаційним комп’ютерним центром УТОС (НІКЦ УТОС) протягом 2021 року була продовжена робота через сучасні канали інформації. За вказаний період на офіційній сторінці «НІКЦ УТОС»  https://www.facebook.com/blind.org.ua було опубліковано 63 публікації різної тематики та спрямування. Публікації отримали загалом більше п’яти тисяч взаємодій – коментарі, вподобання, репости. Охоплено аудиторію в більш ніж дві тисячі унікальних користувачів.

НІКЦ УТОС має офіційну спільноту у Телеграм – НІКЦ онлайн

https://t.me/+WUuVYOcH4W97SVbY

У 2021 році безпосередньо до центру звернулось 327 людей за допомогою, за консультаціями та ін.  Вдалося, не дивлячись на періодичні карантинні обмеження, провести курс з використання комп’ютерної техніки в трьох групах по 4 чоловіки з дев’яти занять, загалом проведено 36 занять.

У 2021 р. НІКЦ УТОС на запит користувачів також провів онлайн заходи на платформі Zoom та на голосовому порталі TeamTalk на такі теми:

  1. Online замовлення товарів у «Сільпо». Проблеми з доступністю послуги через додаток та сайті (Загальна кількість учасників 28).
  2. Додаток «Приват 24», корисні функції, доступність додатку та способи взаємодії, зняття готівки через додаток не використовуючи інтерфейс банкомату (Загальна кількість учасників 39).
  3. Додаток «Моно банк» на Андроід, огляд інтерфейсу, функції, доступність, способи взаємодії та фішки додатку» (Загальна кількість учасників 43).
  4. Все про твердотільні накопичувачі, від usb флешки до ssd диску (Загальна кількість учасників 47).
  5. Види і класи комп’ютерів: стаціонарні, моноблоки, ноутбуки та інше. Як обрати потрібний пристрій відповідно до задач (Загальна кількість учасників 44).
  6. Системні блоки, їх особливості та переваги. Як зібрати системний блок власноруч (Загальна кількість учасників 51).
  7. Все про процесори. Історія виникнення, еволюція розвитку, розшифровка буквенно цифрових позначень у назвах (Загальна кількість учасників 35).
  8. Комп’ютерна перефирія. Клавіатури, маніпулятори, акустичні системи, принтери, сканери та інше (Загальна кількість учасників 62).
  9. Огляд гаджетів для подарунку. Флешки, перехідники, зарядні станції, портативна акустика, корисні технологічні дрібнички (Загальна кількість учасників 75).
  10. Все про клавіатури. Види клавіатур, сфери застосування, додатковий функціонал, як обрати для конкретних типів використання, ергономіка та інше (Загальна кількість учасників 58).
  11. Бездротове підключення до мережі інтернет. Маршрутизатори, точки доступу, спеціальні модеми та інше (Загальна кількість учасників 38).
  12. Топ андроід смартфонів 2021 у трьох цінових категоріях, які можна рекомендувати незрячим користувачам. Бюджетний клас, середній клас, та кілька флагманів для любителів максималок (Загальна кількість учасників 73).

За 2021 р. було підготовлено, начитано, записано, змонтовано, зведено та опубліковано аудіо матеріалу загальною тривалістю 566 хвилин.

На офіційному Youtube каналі «Навчально-інформаційний комп’ютерний центр УТОС» https://www.youtube.com/channel/UCJ8PAEmfUf1xmpkOEwvdbhQ опубліковано 30 нових подкастів.

  • Загальна кількість переглядів всіх подкастів опублікованих за рік – 6180.
  • Загальна кількість підписників на каналі – 386.

Реабілітаційним центром УТОС 2021 році було проведено курс навчання з психолого-практичної та соціально-трудової реабілітації 8-ми особам з інвалідністю по зору, проведено 2 теоретично-практичних тренінги незрячих  людей  з ліплення глиною «Зроби сам», спрямованих на розвиток дотикових відчуттів шляхом тренування пальців і долонь рук – були присутні  по 22 людини  з порушеннями зору на кожному. Для близьких та родичів, батьків, в сім’ях яких проживають незрячі було проведено семінар «Якщо в сім’ї  незряча людина» (11 осіб).

Реабілітаційним центром надавались стаціонарні  соціальні послуги по замовленню в умовах цілодобового перебування і проживання осіб з  інвалідністю по зору І групи, які приїздили до м. Києва для консультацій, для перевірки зору в лікарнях і клініках, для діагностики, в консультативний офтальмологічний центр. Такі соціальні послуги були надані 10 незрячим людям.

Було проведено 9 семінарів на різні теми в яких було задіяно  більше 85  людей  з порушеннями зору.

Працювали гуртки за інтересами для людей з порушеннями зору:

майстер-класи з вишивки бісером, хрестом, гладдю, стрічкою проводила народна майстриня Тетяна Фурінець. Постійно гуртки відвідують 18 людей з порушеннями зору.

Надавалась безоплатна, консультативно-психологічна та юридична допомога незрячим, які потрапили в критичні ситуації і потребують негайної психологічної, юридичної допомоги. Послугою скористалися 12 людей з порушеннями зору.

Культурно-масова робота РЦ УТОС, як вид соціологічної послуги, щоденна. Двері кінозалу з тифлокоментарем «Рівні можливості» відкриті постійно, крім карантинних днів, за рік кінозал відвідали 235 осіб з інвалідністю по зору, про що свідчить журнал запису відвідувань кінозалу.

Тематичні, літературно – музичні вечори і зустрічі проводяться протягом всього року.

Обсяги виробництва продукції УТОC становлять 504 608 тис. грн., реалізація продукції 516 690 тис. грн. Фонд оплати праці становить 195 407 тис. грн.

Результативні показники виконання Українським товариством сліпих бюджетної програми 2507020 “Фінансова підтримка громадських об’єднань осіб з інвалідністю” за 2021 рік