Листопадова Вінниця в 2024 році – досить примхлива на погодні умови: протягом дня погода може змінитися декілька разів – зігріти і підбадьорити. Проте, при будь-якій погоді Вінниця залишається привітною та гостинною господинею для своїх мешканців та гостей міста. Листопад в області пройшов вже звично: з регулярними повітряними тривогами та відключеннями електроенергії, з нагнітанням росту цін та завершенням польових робіт аграріїв.
Попри відчутне зниження температури повітря у листопаді, для Вінницької обласної організації УТОС саме настає «гаряча» пора – відзначення Міжнародного дня незрячих, початок підбиття підсумків роботи за рік та планування роботи на рік наступний, тощо. А ще це період, коли практично всі члени первинок організації отримують традиційну грошову чи гуманітарну допомогу.
В листопаді 2024 року Вінницька міська рада виділила для всіх членів УТОС, мешканців територіальної громади грошову допомогу у розмірі 300 гривень, а особи з проблемами пересування та старше 75 років отримали додатково по 100 гривень. Багато членів Вінницької ТПО, що мешкають в інших територіальних громадах, також отримали до Дня незрячих грошову або продуктову допомогу. Продуктові набори отримали всі члени Барської ТПО та Немирівської ТПО. Калинівська ТПО, за спонсорські кошти, поновила меблі в приміщенні офісу організації та підключила інтернет. Всім членам УТОС Калинівської ТГ видано матеріальну допомогу у розмірі 300 гривень, а Махнівської та Козятинської ТГ – речові та продуктові набори. До Міжнародного дня незрячих члени УТОС міста Могилева-Подільського провели збори групи, на яких отримали продуктові набори, виділені місцевою владою. Допомогу членам УТОС також виділили в Вендичанській, Турбівській, Хмільницькій, Бершадській, Мурованокуриловецькій та інших територіальних громадах.
У звітному місяці відбулося два засідання Ради безбар’єрності, що функціонує при Вінницькому міському голові. В цих заходах взяв участь голова правління ВОО УТОС Віктор Зелінський як член Ради. Було прийнято рішення про створення спеціальної комісії яка б провела обстеження муніципальних медичних закладів на предмет їх доступності. Віктор Зелінський вніс конкретні пропозиції щодо покращення доступності та безпеки в районі ПОГ «Вінницьке УВП УТОС».
В рамках реалізації муніципальної програми створення безбар’єрного простору у місті Вінниці багато солідних закладів міста працюють над облаштуванням безбар’єрності і для консультацій запрошують представників громадських організацій людей з інвалідністю. Зокрема, 20 листопада керівники елітного готельного комплексу «Франція» запросили голову правління ВОО УТОС Віктора Зелінського для консультацій щодо облаштування закладу для зручного його використання людьми з інвалідністю по зору. До слова, це вже не перше подібне запрошення представників УТОСу для надання кваліфікованої консультації щодо облаштування безбарєрності для осіб з інвалідністю по зору.
Приємно, коли до тебе на ювілей приходить багато друзів – ми це відчули в минулому році, коли відзначали 90-річчя організації. Але не менш приємно побувати на ювілеї у друзів. 26 листопада в обласному молодіжному центрі «КВАДРАТ» Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозабезпечених категорій молоді «Паросток» відзначила 25-річчя з дня заснування. З ювілеєм організацію привітали представники департаментів ОВА, які співпрацюють з «Паростком», а також представники міської влади, громадських органвзацій. В колі запрошених були представники Вінницької ОО УТОС.
У своїй діяльності «Паросток» створює можливості для осіб з порушенням опорно-рухового апарату, осіб, які отримали інвалідність внаслідок віл-інфекції та осіб з порушеннями інтелектуального розвитку. Організація сприяє соціально-психологічній та трудовій реабілітації, самореалізації та інтеграції в суспільство шляхом створення та поліпшення життєвих умов визначеної категорії громадян. З початку повномасштабного вторгнення до лав «Паростку» долучилися люди з інвалідністю з інших областей України, які покинувши рідні домівки, знайшли свій прихисток на Вінниччині.
Як зазначила директорка Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Світлана Юзвак, ці 25 років громадська організація «Паросток» вела активну діяльність, реалізувала багато різних проектів.
Засновником і невтомним лідером «Паростка» є Ірина Саранча, яка гуртує навколо себе творчих та креативних людей.
З вітальним словом на заході виступив голова правління ВОО УТОС Віктор Зелінський, а незрячий композитор Богдан Коваль виконав власні музичні композиції.
На базі вінницького підприємства незрячих 21 листопада пройшло чергове засідання жіночого клубу «Лілея» на тему «Ми осінь проводжаємо квітами».
Майстер-клас проводила 41-річна незряча флористка Світлана Соляник.
Жінка працює інструктором у вінницькому реабілітаційному центрі «Поділля». Вона є переселенкою із Сумщини.
Світлана навчала людей із порушеннями зору, як створювати штучні квіти. Зокрема, ромашки і хризантеми з фоамірану. Це спінена гума, розробка NASA. Спочатку фоаміран використовувався у космонавтиці, а потім вже став матеріалом для хенд-мейду. З нього можна виготовляти як прикраси, так і поробки. Матеріал є нетоксичним, тому його можна використовувати навіть дітям.
— Світлана гарно підготувалася. Вона принесла спеціальний матеріал фоаміран для створення штучних квітів. І дала нам спробувати себе. Квіти робили на дотик – вирізали, загинали тощо. Все було зрозуміло, тому тренінг дуже сподобався. Наші члени клубу отримали корисні знання і навички, — розповіла керівниця клубу «Лілея» Наталя Слюсарчук.
Світлана Соляник повідомила, що почала виготовляти штучні квіти після пройденого навчання на флориста у реабілітаційному центрі «Поділля». Для неї це хобі, адже жінка не бере участі у виставках.
—Квіти з фоамірану використовуються для декору, створення віночків, букету нареченої та взагалі весільної тематики. Наречена може ходити з букетом з фоамірану, бо він легший звичайного і протягом дня не втрачає своєї якості та форми, — розповіла Світлана Соляник.
Відчути, як виглядає життя незрячих осіб, нагадати про важливість інклюзивного суспільства призваний День незрячих, який у всьому світі відзначають щороку 13 листопада. У Вінниці цей день пройшов оригінально. У залі ТРЦ «Мегамолл» влаштували конкурс читців шрифтом Брайля. Святковий настрій створили самодіяльні артисти УТОСу.
Учасники конкурсу — а їх було п’ятеро, – боролись не лише за відзнаки, але й за грошові премії. Головою журі була Світлана Фицайло, керівниця літературно-драматургічної частини обласного муздрамтеатру ім. Садовського.
— Я щаслива допомогти незрячим вінничанам. Наголошу, що наш театр створив аудіоопис для людей з ослабленим зором. Бути їхні «очима» і описувати події під час вистав — це дуже відповідально, — відзначила Світлана Фицайло.
Читцям запропонували книгу «Таємний посол» українського письменника-історика Володимира Малика, яку ніхто з них раніше не читав. Це додавало цікавості та інтриги. За 5 хвилин вони передавали не тільки зміст, але й емоції від прочитаного.
Конкурс пройшов за підтримки мецената Андрія Андрєєва. З нагоди Дня незрячих він пригостив всіх присутніх, за що всі присутні щиро подякували. Вінницький УТОС постійно працює над удосконаленням безбар’єрного середовища, щоб люди з порушенням зору могли почуватися більш комфортно.
В особливий спосіб відзначали день незрячих в Обласному пансіонаті для людей з інвалідністю та людей похилого віку – запросили творчу особистість, поетесу, яка втратила зір у молодому віці, та не скорилася важким випробуванням, продовжуючи боротьбу за життя, натхнення, творчий злет – Людмилу Дворніцьку.
Пані Людмилу приїхали підтримати її чоловік Михайло та онучка Христина, представники УТОС , голова правління Вінницької ТПО УТОС – Віктор Зелінський, секретар – пані Тетяна Джуринська, а також учасники художньої самодіяльності колективу. Ну і звісно, резиденти пансіонату, які стали вдячною публікою, серед них і 14 членів організації УТОС.
Вражені до глибини душі, затамувавши подих, усі присутні під час літературних читань насолоджувалися кожним милозвучним словом, що злітало з вуст незрячої поетеси. До мурах… Вірші про любов до України, рідного села, матері, описи стану душі та природи, інтимна лірика.
Вершиною творчості стали поезії, покладені на музику, що прозвучали у живому виконанні Богдана Коваля – чоловіка, що втратив зір та не втратив надію, віднайшов себе після болісного переїзду з Маріуполя до Вінниці.
Також своєрідно відзначили День незрячих у Барській ТПО: було проведено шахово-шашковий турнір серед УТОСівців.
Майже напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю, що відзначається 3 грудня, 27 листопада представники Вінницької ТПО УТОС завітали до відділення стаціонарного перебування комунального закладу «Турбота» Жмеринської міської ради, який знаходиться у селищі Браїлів Жмеринської територіальної громади. У закладі перебувають двоє членів Вінницької ТПО УТОС і гості, в рамках відзначення Міжнародного дня незрячих, завітали до них з подарунками.
Завідувачка відділення пані Зоя Музика, яка ініціювала цю зустріч, показала гостям умови, в яких проживають мешканці закладу, куточок українських старожитностей, організований мешканцями та працівниками відділення, облаштовану кімнату духовності, тощо. Вона розповіла, що мешканці, попри проблеми зі здоров’ям, виявляють творчі здібності і беруть активну участь в різноманітних заходах.
Ми були просто в захваті від того, як комфортно і креативно облаштований простір закладу, що розмістився всього на одному поверсі, – висловив свої враження голова правління Вінницької ТПО УТОС Віктор Зелінський.
Справжньою родзинкою для мешканців та працівників закладу стала концертна програма колективу художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС під назвою «Маестро листопад», на перегляд якої чекали ще до приїзду гостей.
– У цьому закладі ми вперше, – зауважила керівник колективу художньої самодіяльності Наталя Слюсарчук, – але вже відзначили, що господарі дуже привітні і обдаровували наших артистів щедрими оплесками. Треба зауважити, що до Браїлова наш колектив привіз значно оновлену концертну програму.
На таку теплу зустріч завітали партнери Вінницької ТПО УТОС – представники Жмеринської міжрайонної організації Червоного Хреста, які вручили всім мешканцям та гостям солодкі подарунки.
Попереду – складний зимовий період, але ми не втрачаємо оптимізму, працюємо на благо членів організації і всіма можливими засобами наближуємо нашу перемогу.
Голова правління ВОО, Віктор Зелінський