Вінницька обласна організація УТОС інформує про проведену у березні роботу

У березні Вінницька обласна організація УТОС активізувала свою роботу у всіх напрямках діяльності; природне потепління стимулювало комунікацію активів первинок з членами організації, громадськими організаціями та органами місцевої влади. Зокрема, активісти Немирівської ТПО здійснили 7 супроводів членів ТПО до об’єктів соціальної сфери. У Калинівській ТПО надано послугу супроводу 4 членам УТОС, відвідали з подарунками 3 ювілярів – членів УТОС, прийнято 1 особу з інвалідністю по зору в члени УТОС.

3 березня в приміщенні Барської ТПО УТОС відбулося чергове засідання правління місцевої ТПО, на якому було обрано представника ТПО у Раді безбар’єрності Барської територіальної громади, включення до списку отримувачів комунальних пільг члена ТПО, організація тематичного заходу до Дня народження Т. Шевченка.

13 березня відбулося засідання правління Вінницької ТПО: було прийнято в члени УТОС 11 осіб з інвалідністю по зору, ухвалено рішення про написання нового грантового проекту. Голова правління повідомив, що, відповідно до рішення Вінницької міської ради, з квітня 2025 року в організації запроваджується оплачувана посада фахівця з орієнтування осіб з порушенням зору. привітали смаколиками ювілярів – активістів Вінницької ТПО.

З настанням тепла у Вінниці активізувалась робота по реалізації комунальної Програми безбар’єрності, активну участь в якій бере Вінницька ТПО УТОС.

У Вінниці в березні розпочалась серія воркшопів, на яких урбаністи, представники різних гендерних та соціальних груп населення окреслюють проблематику та спільно напрацьовують пропозиції до проєкту «Алея 12,7 км», що розробляється для пішохідного маршруту набережною Південного Бугу від Меморіалу борців з нацизмом (вул..Київська) до Сабарова. Учасники аналізують та висловлюють власне бачення того, якими сенсами потрібно наповнити цю місцину, щоб зробити її комфортною для всіх – незалежно від фізичних можливостей, способу пересування чи стилю життя. Зокрема про доступність та інклюзивність простору говорили 27 березня на зустрічі із представниками ГО «Гармонія» та Вінницької ТПО УТОС.

До відкритого діалогу жителів Вінниці запросила Агенція просторового розвитку, щоб почути нові ідеї та думки, котрі надалі будуть враховані під час формування Альбому просторових рішень у частині проєкту «Алея 12,7 км», що отримав свою назву за протяжністю безперервного маршруту. За задумом ініціаторів у майбутньому він має стати улюбленим місцем відпочинку людей, окрасою та візитівкою не лише Вінниці, а й країни.

 Проєкт «Алея 12, 7 км» було презентовано у 2020 році як один із важливих аспектів Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниця 2030. На шляху до його реалізації постало чимало викликів: спочатку – COVID, наразі – повномасштабне російське вторгнення. Проте, ініціатори впевнені, що проєкт вартий уваги й потрібно вже зараз напрацьовувати детальну візію того, яким буде кінцевий результат.

«Хочемо дізнатися реальні потреби та запити людей. А також знайти підходи, щоб зберегти баланс між урбаністикою, природою та її збереженням. Йдеться не тільки про фізичну доступність до річки, а й, про впровадження тактильних та сенсорних елементів, що дозволить людям з різними можливостями відчувати контакт із природою. Попередні зустрічі показують, що вінничани хотіли б все ж таки більше бачити цей простір як ландшафтний парк із появою елементів безпеки, освітлення, зручностей. Тепер маємо запропонувати всі ці зміни до детального плану, щоб зберегти природність, і водночас забезпечити прохідність, – зазначила провідна архітекторка КП «Агенція просторового розвитку» Марія Смірнова. – Ми думаємо зараз, що необхідно для того, щоб «Алея 12,7 км» була не просто звичайним маршрутом, а дарувала людям можливість побачити щось своє, вирізнялася варіативністю та комфортністю».

В Агенції зазначають, що серед пріоритетних кроків на сьогодні – розробка детального плану території з чіткими та зрозумілими рамковими умовами. В першу чергу це необхідно для розмежування зон із забудовою та без. А далі ще більш амбітний план – створити топонім «Алея 12,7 км», який був би сильним та впізнаваним.

А вже 28 березня голова правління Вінницької ТПО Віктор Зелінський разом з представницею ГО «Гармонія» провели моніторинг доступності приміщення та прилеглої території Вінницького регіонального центру зайнятості, надали свої пропозиції щодо доступності цього закладу для людей з інвалідністю.

У Вінницькій громаді регулярно проходять заходи для представників бізнесу та громадськості щодо роботи з людьми з інвалідністю. 6 березня відбувся один із них – семінар у туристичному хабі – та був орієнтований на працівників сфери гостинності. Учасникам пояснили, як правильно взаємодіяти з незрячими, ознайомили з техніками супроводу та розповіли про особливості життя без зору. Голова обласної організації Українського товариства сліпих Віктор Зелінський зокрема пояснив, як організовувати екскурсії для людей із порушеннями зору та які допоміжні засоби є у Вінниці – озвучені світлофори, тактильні доріжки, поручні та таблички з шрифтом Брайля.

Керівниця відділення реабілітації Центру «Поділля» Юлія Бабаєва разом із ветераном війни Артемом поділилися досвідом орієнтування незрячих у просторі та розповіли про корисні мобільні застосунки.

На базі молодіжного простору «Молодіжний Хутір», що у Вінницько-Хутірському старостві Вінницької ТГ відбувся захід у рамках проєкту «Простір рівних можливостей», спрямований на підвищення обізнаності щодо безбар’єрного та інклюзивного середовища. Почесні спікери зустрічі, серед яких і голова Вінницької ТПО УТОС Віктор Зелінський, поділились досвідом впровадження безбарʼєрних рішень, зокрема про важливість адаптації простору, послуг та ресурсів для людей з різними можливостями. Ініціатором та господарем такого важливого заходу стала Молодіжна рада округу, яка активно формує порядок денний серед однолітків в темі інклюзивності та доступності.

Староста округу Владислав Кривешко вручив гостям сувенірні 5-ти гривневі монети, приурочені до Дня людей з інвалідністю.

25 березня у Вінниці відбувся форум «Тиждень добрих справ», співорганізатором якого стала Вінницька міська рада. Захід зібрав близько ста учасників, серед яких представники органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства, волонтери, благодійники. На захід було запрошено представників Вінницької ТПО УТОС. Подія стала майданчиком для знайомства та співпраці, зародження майбутніх соціальних проектів та ініціатив, спрямованих на суспільне добро.

За словами голови проєкту, голови Всеукраїнського міжнародного проєкту «Тижні добрих справ» Сабіни Нікітенко, раніше до проєкту долучалися лише міста-мільйонники, а у Вінниці він проходить вперше.

«Хочемо подякувати Вінницькій міській раді за співпрацю, за те. що вони одразу долучилися до проведення заходу. Ми бачимо, що влада Вінниці відкрита до таких ініціатив. “Тиждень добрих справ”, – це міжнародний проєкт, який зародився в Ізраїлі. Уже 15 років він працює в Україні. Ми об’єднуємо волонтерів, громадських діячів, які роблять добрі справи. Свої ініціативи вони реєструють, а ми надаємо їм підтримку, зокрема, й через такі зустрічі, як сьогодні», – зауважила Сабіна Нікітенко.

Форум передбачав панельну дискусію «Можливості співпраці: волонтерство, бізнес та міжнародні ініціативи». У ній взяли участь директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова.

«У нашій громаді багато організацій та фондів, спрямованих на соціальну підтримку населення. З ними ми активно співпрацюємо у сфері надання соціальних послуг. Зокрема, на 2025 рік заплановано фінансування 24 громадських організацій соціального спрямування. Це ті об’єднання, які надають допомогу Захисникам і Захисницям, членам їхніх родин, внутрішньо переміщеним особам, дітям вразливих категорій, діткам з особливими освітніми потребами, людям з інвалідністю. Вважаємо, що наша співпраця досить ефективна та дозволяє комплексно допомагати людям», – зазначила Валентина Войткова.

У панельній дискусії також взяли участь голова правління фонду громади «Подільська громада» Олена Данілова, керівниця напрямку «Соціальний аспект культури», працівниця Молодіжної ради при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України, волонтерка Софія Квят, а також координаторка центру «Твори добро» Світлана Сімачова. Про волонтерство серед молоді доповів голова Вінницької молодіжної ради Владислав Літвінов.

Не минулося у звітному місяці без культурно-мистецьких та спортивних подій в організації. На базі Барського та Вінницького підприємств УТОС (9 та 11 березня відповідно) відбулися літературно-музичні заходи, присвячені Дню народження Т. Г. Шевченка, до того ж, барчани провели літературну вікторину на знання поезії Кобзаря.

19 березня на базі міжрегіонального центру професійної реабілітації “Поділля” влаштували концерт до 95-річчя видатної української поетеси Ліни Костенко. Його провів колектив художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС.

Творче свято пройшло у форматі літературно-музичної композиції. У ньому були поєднані різні творчі жанри. Слухачам розповіли біографію Ліни Костенко, а також пригадали її  найбільш відомі “крилаті” вислови.  Вірші видатної поетеси читали Ольга Гурська, Наталя Філюк, Оксана Перепелична та інші. А оригінальну поезію Ліни Костенко “Кольорові миші” в ролях виконували Геннадій Федорович, Раїса Воловик та їхня донька Вероніка.   Бард Богдан Коваль грав на гітарі, Олександр Волощук – на унікальному губному інструменті. А Наталя Слюсарчук, Василь Заголюк і Валерій Гаврилюк співали. В запису прозвучав романс вінницького незрячого композитора Олександра Войтка, який нині перебуває у Німеччині.

28 березня у виставковій залі музею Михайла Коцюбинського відбувся творчий вечір родинного дуету “Сузір’я”, який складається з талановитих митців – Ольги Балецької та Петра Остапчука.

Ольга Балецька – поетеса, вокалістка, бібліотекарка та натхненниця аматорського колективу “Дивоцвіти”, що неодноразово здобував перемоги на Всеукраїнських конкурсах. Разом із чоловіком Петром вони створили дует “Сузір’я”, який підкорив сцени від районного рівня до національних конкурсів. У 2024 році колектив отримав Гран-прі за виконання авторських пісень.

Гості заходу мали можливість зануритися у світ поезії та музики. За відгуками слухачів, слово та мелодія гармонійно спліталися у щиру розповідь про життя, кохання та творчість. Особливою подією вечора стала презентація нової збірки віршів Ольги Балецької, яка наразі перебуває на стадії підготовки до друку. Крім того, дует виконав як авторські пісні, так і композиції на вірші інших поетів.

Серед гостей були відомі вінницькі барди та поети, зокрема Тетяна Скоромаровська, Галина Рибачук та інші представники творчої еліти міста. На вечір завітав і колектив художньої самодіяльності Вінницької ТПО, який давно підтримує дружні відносини з “Сузір’ям”; спільно було проведено багато заходів. Окрасою концерту став виступ незрячого переселенця з Маріуполя Богдана Коваля.

Голова обласної організації Українського товариства сліпих Віктор Зелінський привітав артистів та побажав нових творчих звершень.

16 березня в приміщенні клубу Барського підприємства УТОС відбулися змагання з шашок Барської ТГ, в яких взяли участь 5 членів Барської ТПО та вибороли перші три призові місця. А 23 березня у клубі ПОГ Барського  УВП  УТОС  відбулися командні змагання з шахів Барської ТГ, між командами міста Бар та сіл Барської ТГ.

27 березня до барчан вчергове завітали представники Місії служіння незрячим, які поспілкувалися з членами ТПО, роздали подарунки.

Віримо, що весна принесе не лише відродження природи, а й мир і спокій нашій країні.

Голова правління ВОО УТОС, Віктор Зелінський