Вінницька обласна організація УТОС інформує про проведену у серпні роботу

Останній місяць літа на Вінниччині завжди славився рясними врожаями практично всіх культур. Та особливістю нашого краю в цей період було різноманіття врожаю яблук, адже Вінниччина здавна славилася яблуневими садами.

Цьогоріч аномальна спека в Україні негативно вплинула на врожайність, особливо яблук. Надто спекотна погода і, як її наслідок, часті відключення електроенергії, негативно впливали і на людську життєдіяльність, проте Вінницька обласна організація УТОС та всі її складові ні на мить не збавляли темпів роботи.

У всіх первинках організації традиційно проводилася консультативна робота; очні та телефонні консультації (загалом більше 120) надавались членам УТОС з питань побутового облаштування, забезпечення тифлозасобами, тощо. Для віддалених населених пунктів області важливим для осіб з інвалідністю по зору є доступ до об’єктів соціальної структури та інших закладів. Працівники та волонтери Калинівської, Немирівської та Барської ТПО здійснюють супровід членів організації до Прозорих офісів, медичних установ, банківських відділень. Особлива увага приділяється членам УТОС, які мешкають у сільській місцевості. У всіх первинках області вже стало традицією періодично відвідувати членів організації, що мають проблеми з пересуванням або тимчасово перебувають на стаціонарному лікування. За звітний місяць було 6 таких відвідувань.

У серпні головою обласного правління УТОС продовжувалась моніторингова робота по створенню безбар’єрного простору для осіб з інвалідністю по зору. 21 серпня він завітав до старостинського округу Вінницькі Хутори Вінницької ТГ на запрошення місцевого старости Владислава Кривешка. Цей округ є показовим у створенні безбар’єрного простору не лише у Вінницькій області. Оглянувши стан справ на місці, представник УТОСу високо оцінив уже пророблену роботу: розширені тротуари, пониження в місцях перетину дороги, тактильну плитку, маркування сходів, гармонізований перехід. Спираючись на власний досвід, Віктор Зелінський запропонував кілька новацій, зокрема, щодо встановлення маячків для незрячих, облаштування аудіосекції у бібліотеці (для цього він незабаром передасть громаді записи аудіокниг) та ще чимало корисних пропозицій.

У звітному місяці ВОО УТОС отримала ще одного партнера по співпраці. Комунальний заклад «Публічна Бібліотека Жмеринської міської територіальної громади» розпочав реалізацію соціального проєкту «По Чуй/Бач», в рамках якого у приміщенні бібліотеки облаштують спеціальні робочі місця для відвідувачів, які мають вади зору, слуху та мовлення. Реалізація проєкту стала можливою завдяки залученню грантових коштів від Благодійного фонду «МХП-Громаді» та співпраці з Вінницькою обласною організацією «УТОС».

«Колектив Публічної бібліотеки щиро вдячний благодійному фонду «МХП-Громаді» за можливість покращення умов для повноцінного доступу до інформації для жителів громади. Завдяки залученим коштам ми облаштуємо робочі місця з тифлокомплексом, електронними лупами та індивідуальним освітленням. Також будуть придбані книги із шрифтом Брайля та переносний телевізор із функцією субтитрів для людей із вадами слуху», – акцентувала директор КЗ «Жмеринська Публічна бібліотека» Ольга Захарчук.

1 серпня в приміщенні Публічної бібліотеки для них було організовано концертну програму учасниками художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС. Свою творчість глядачам демонстрували артисти із вадами зору, вкотре доводячи, що немає нічого неможливого, якщо є бажання та наполеглива робота над собою. Декламування поезії, виконання ліричних та патріотичних композицій вдячна публіка приймала гучними оплесками.

14 серпня в бібліотеці ім. В. Отамановського, відбулася презента-ція поетичної збірки «Дует палітри та нот…», автором якої є незрячий поет і музикант Богдан Коваль.

Богдан Коваль – талановитий поет і музикант, чия творчість знайшла відгук у серцях багатьох людей. До широкомасштабного вторгнення він мешкав у Маріуполі, де здобув чимало нагород на Всеукраїнських конкурсах для незрячих як автор і виконавець власних пісень. Коли ж війна дісталася його рідного міста, Богдан разом з родиною змушений був покинути Маріуполь і нині мешкає у Вінниці. Тут він працює в обласному центрі культури «Щедрик» та бере активну участь у колективі художньої самодіяльності Вінницької ТПО УТОС.

14 серпня Богдан Коваль презентував свою нову збірку «Дует палітри та нот…», до якої увійшло близько 30 творів. Це не перше видання збірки – вперше вона побачила світ ще у 2019 році. Однак нова версія книги зазнала значних змін. Завдяки підтримці Валентини Бутенко з Харкова, яка займається допомогою людям з інвалідністю по зору, збірка була перевидана у двох шрифтах – Брайля для незрячих і звичайним шрифтом. Тепер усі тексти виключно українською мовою, а до збірки додані нові пісні та вірші, присвячені війні та Маріуполю.

Під час презентації збірки у Вінниці також відбувся мініконцерт, на якому Богдан Коваль та його колеги виконали пісні та зачитали вірші. Примірники книги вже розіслані по спеціалізованих бібліотеках у Києві, Львові, Дніпрі та інших містах України, де вони зможуть знайти своїх вдячних читачів.

Своєрідно відзначали головне свято країни – День незалежності – у первинках обласної організації.  Так, у Калинівці близько півтора десятка членів організації взяли участь у загальноміському святі врожаю. А актив Немирівської ТПО з символічними

гостинцями відвідав поранених солдатів у лікарні. До Дня незалежності Барська ТПО

провела 10 – 11 серпня у клубі підприємства УТОС обласний турнір з шашок «Барське літо-2024», участь в якому взяли команди з Бару та Вінниці. А 26 серпня місцевий аматорський театр презентував для членів УТОС свою нову виставу. У Вінницькому центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» напередодні Дня незалежності колектив художньої самодіяльності Вінницької ТПО представив концертну програму «Хай в мирному небі літають птахи», участь в якій взяли мешканці даного закладу.

— Вже стало традицією, що в нашому концерті беруть участь мешканці центру «Поділля», які перебувають на реабілітації. Вони готувалися до виступу і навіть приїздили до нас на репетиції, — сказала керівник колективу художньої самодіяльності незрячих Наталя Слюсарчук.

Переважно, лунали сучасні актуальні композиції. Приміром, голова обласної організації Українського товариства сліпих Віктор Зелінський разом із дочкою Юлією виконав популярний хіт Дмитра Волканова «Намалюю» — «Я намалюю на папері рідну Україну. Без горя, без печалі, без смерті, біди». А Валентина Танасійчук — військова волонтерка, керівник ансамблю у м. Кам’янське (Дніпропетровська область), особа з інвалідністю другої групи, виконала «Молитву за Україну».

Попереду осінь – пора реалізації нових задумок в роботі і наближення такої довгоочікуваної Перемоги.

Голова правління ВОО УТОС, Віктор Зелінський