Оцінка наявності та тяжкості ураження очей проводиться уже на момент, коли активні бойові дії були завершені і були виключені інші проблеми, що загрожують життю. Відповідно до протоколу Tactical Combat Casualty Care (TCCC) Guidelines for Medical Personnel від 15 грудня 2021 року, якщо за результатами огляду проникаюча травма ока зафіксована або ж є підозра на неї, то першим кроком стає орієнтовна перевірка гостроти зору у польових умовах. Визначити необхідно що із наступного може робити поранений: читати друкований текст, рахувати пальці біля обличчя, бачити рух руки біля обличчя, чи розрізняти світло. Отримані результати треба задокументувати у картку пораненого. Якщо гострота зору стрімко падає, саме око візуально ціле, а ділянка довколо нього набрякає, це може свідчити про наявність ретробульбарної кровотечі, яка, ймовірно, була спричинена уламком, що проник у орбіту і травмував її. Також слід уважно оглянути повіки. Їх розрив може поєднуватись із проникаючим пораненням ока. Тому важливо їх розкрити і переконатись, що очне яблуко ціле.
До важливих уражень ока, на які слід звертати увагу безпосередньо належить розрив рогівки та склери. Якщо ідентифікувати перший стан не є надто тяжко, то розрив склери може бути замаскований субконʼюнктивальним крововиливом. Наявність проникаючого стороннього тіла в оці найбільш вірогідно свідчить про важке поранення. Необхідно звернути увагу на зіниці. Якщо їх форма неправильна, то це може свідчити про проникне поранення.
Ні в якому разі не слід тиснути на очі чи накладати на них тиснучу повʼязку. Для захисту ока необхідно використовувати спеціальний жорсткий щиток або ж, за його відсутності, тактичні окуляри. В іншому ж випадку, за наявності проникаючого поранення, тиск може спричинити витікання вмісту ока. Якщо уражене тільки одне око, то не слід накладати щиток на друге око задля попередження руху очей. Рух очей не погіршує уже наявну травму ока, а неможливість бачити перетворює амбулаторного пораненого у лежачого, і додатково спричинить психологічну напругу.
Більш наочно дані рекомендації ви можете побачити у відео з каналу Official site of the Committee onTactical Combat Casualty.
Версію, перекладену та озвучену українською мовою за сприяння полку АЗОВ, ви можете подивитись за посиланням нижче: https://www.youtube.com/watch?v=zaIWjxxoVco