Підсумки року. Реабілітаційний центр УТОС про роботу у 2024 році

З початку російського вторгнення, коли кількість військовослужбовців, що втратили зір під час бойових дій стала невпинно зростати, РЦ УТОС визначив основним своїм пріоритетом – першочергову підтримку українських воїнів, що втратили зір, надання таким громадянам всебічної реабілітаційної допомоги для забезпечення їх щоденної життєдіяльності в нових умовах (в умовах сліпоти).

За 2024 рік РЦ УТОС провів 2 реабілітації незрячих воїнів в стаціонарних умовах, де реабілітанти мали повне забезпечення протягом 21 дня. Перша реабілітація пройшла з 26.01.2024р. по 15.02.2024р., друга реабілітація пройшла з 05.08.2024р. по 25.08.2024р., завдячуючи фінансовій підтримці МВС України, благодійній організації благодійного фонду «МХП громаді», Центральному правлінню УТОС. Реабілітаційна програма включала наступні напрямки:

– психологічна допомога і підтримка ментального здоров’я,

– просторова орієнтація і мобільність,

– вивчення шрифту Брайля,

– соціально-побутова реабілітація,

– IT – технології,

– фізіотерапія,

– лікувально-оздоровчий масаж.

Успішно реабілітовано 12 українських воїнів, про що свідчать позитивні відгуки військових офіцерів, військовослужбовців, їх рідних і близьких.

Реабілітаційний центр провів ряд консультацій з ефективності реабілітаційної роботи з Центром взаємодії з військовими та ветеранами ПрАТ «МХП» і особисто з експертом із фізіологічної, психологічної та соціальної реабілітації Наталією Оболєнською.

На прохання головного лікаря Центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України Петренко Михайла,  фахівцями РЦ  УТОС була надана практична консультативно-психологічна допомога пацієнту госпіталю українському воїну, що втратив зір – Льодову Максиму.

Ще напочатку року РЦ УТОС долучився до Проекту соціальної ініціативи телеканалу «МЕ-ГО-ГО» – «Дивись як чутно». Цей проект робить контент доступним для людей з порушення зору і слуху, допомагає  відчути радість повноцінного життя людям з інвалідністю. Разом з фахівцями РЦ УТОС команда фахівців Проекту робить усе можливе, аби інклюзія стала трендом в Україні. Нам, фахівцям Центру, організатори Проекту допомогли в проведенні реабілітації українських воїнів: провели ряд цікавих зустрічей бійців з працівниками каналу, на яких йшла мова про цікаву роботу на телеканалі « МЕ-ГО-ГО», розказали як відбувається озвучення тифлокаментарем, який новий репертуар фільмів українською мовою. Після чого в кінозалі «Рівні можливості» всі із задоволенням  переглянули кілька нових фільмів, озвучених тифлокоментарем, по замовленню бійців.

Для психологічної підтримки людей з інвалідністю фахівцями Проекту були проведені практичні тренінги, спрямовані на гармонізацію внутрішнього стану, на подолання емоційних стресів, набуття навиків саморегулювання, на розвиток самодопомоги під час тривог. А 23 жовтня РЦ УТОС взяв участь і допоміг в організації святкування 10-річчя роботи Проекту телеканалу «МЕ-ГО-ГО». На захід було запрошено керівництво ЦП УТОС і люди з порушенням зору і слуху, керівники громадських організацій, журналісти, блогери і всі небайдужі. Крім того, разом з командою фахівців Проекту РЦ УТОС провів ряд пізнавальних екскурсій містом, прогулянки на природі, недільні походи в кав’ярню в українському стилі. Дуже сподобались людям з порушеннями зору цикл екскурсій – «Екскурсії без обмежень», які з дозволом дотику. Відвідали українську флористично – керамічну  компанію «Лора-Шен», що спеціалізується на виробництві ваз, порцелян, горщиків, тарілок і відроджує українські традиції. Тут кожну річ, кожен виріб можна взяти в руки, відчути український розпис, його тематику і приналежність.

РЦ УТОС 07 вересня 2024р. спільно з Департаментом реалізації соціальної політики Міністерства соціальної політики України провів на Львівській площі біля пам’ятника  княгині Анни тематичний захід «Таємниці князівни», де були присутні особи з інвалідністю по зору з  УВП №1 м. Києва з керівником В. Коник.

До дня «Білої тростини» для незрячих людей РЦ УТОС провів акцію «Подаруй тростину потребуючому», було подаровано 12 тростин.  Зараз усі потребують духовної підтримки, а мистецтво грає терапевтичну роль. Тому наша творча майстерня – наш інклюзивний простір – радо відкрила свої двері для усіх бажаючих. Ми всі креативили, малювали, ліпили глиною, вишивали бісером, стрічкою. Всі роботи зроблено з любов’ю, а головне – це дуже допомагає, зближує, відволікає  від важких думок і відновлює силу людського потенціалу, особливо у людей з порушеннями зору.

Гуманітарну допомогу  РЦ  УТОС отримав від громадської організації «Центру волонтерства та захисту», Проекту соціальної ініціативи  «Дивись як чутно», керівництва ЦП УТОС, релігійних організацій.

Фінансову допомогу РЦ  УТОС отримав від громадської організації «МХП – громаді», від ЦП УТОС на ремонт приміщення і покрівлі РЦ УТОС після обстрілу і для проведення реабілітації.

Медично – консультативну допомогу  від офтальмологів Олександрівської клінічної лікарні м. Києва для перевірки стану зору українських воїнів, що перебували на реабілітації в РЦ УТОС.

Моральну допомогу – підтримку від Міністерства у справах ветеранів України, від ЦП УТОС, від Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя, від Центру взаємодії з військовими та ветеранами ПрАТ «МХП» і особисто від експерта із фізіологічної, психологічної та соціальної реабілітації Наталії Оболєнської, від громадської організації «Янголи Азова», від керівництва «Мілітаріхаб», від Центру стресостійкості, від Національного волонтерського руху.

Протягом року ми активно навчалися, підвищували свій професійний рівень, брали участь у всіх вебінарах, семінарах, відеоконференціях, пленумі ЦП УТОС, в роботі робочої групи І. Верещук по вдосконаленню реабілітаційної роботи.

В.о. директора РЦ УТОС, СОФІЯ  СТАХОВІЧ