Чернівецька обласна організація УТОС інформує про проведену у листопаді роботу  

ОРГАНІЗАЦІЙНА РОБОТА

– 26 листопада 2024 року Іван Фестрига прийняв участь в засіданні круглого столу з нагоди Міжнародного дня осіб з інвалідністю який проводив департамент соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) спільно з Чернівецьким обласним центром соціальних служб. В заході окрім нашої організації прийняли участь громадські організації Чернівецької області, що опікуються людьми з інвалідністю. В рамках заходу проведено дві панельні дискусії: «Інклюзивне суспільство: забезпечення доступу та розширення можливостей»; «Разом за суспільство рівних можливостей для всіх: досягнення та перемоги», які викликали активне обговорення та жваву дискусію стосовно нових планів реалізації проєктів побудови безбарʼєрного суспільства та спільного вирішення проблемних питань.

Чернівецька обласна організація Українського товариства сліпих отримала відзнаку за відданість справі, вагомий внесок у розбудову інклюзивного суспільства та підтримку осіб з інвалідністю, яку урочисто вручив Роман Греба – керівник апарату Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) та Олена Забавська, заступник директора Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації).

Підготували та провели зустріч з заступником міського голови М. Чернівці з питань діяльності виконавчих органів Крохмалем Ігорем Драгушовичем. Чернівецька Обласна організація УТОС звернулась до нього із проханням щодо вирішення ряду питань, важливих для чернівчан із глибокими порушеннями зору. А саме:

 – Під час проїзду тотально незрячих у громадському транспортті виникають труднощі з валідуванням та оплатою поїздки.

– Через розміщення валідаторів у різних місцях транспортного засобу, а також через переповнені салони,  незрячий не має до них доступу Тому при перевірці контролери неповинні штрафувати незрячих, а допомогти їм. завалідувати проїзд.
– Для проїзду незрячого з фізичним супроводом запропонували розглянути можливість валідування однієї пільгової транспортної картки двічі протягом короткого періоду часу (1 хв.) для пільгового проїзду незрячого і супроводжувача.

Мешканці міста Чернівці, в тому числі й люди з інвалідністю по зору, постійно і систематично користуються пішохідними переходами із наявністю озвучених світлофорів. Ми вважаємо, що існує потреба у збільшенні їх кількості, а також у регулярному технічному обслуговуванні;
– усі озвучені світлофори на думку членів УТОС повинні бути оснащені кнопками для вмикання режиму переходу за потреби особи з порушеннями зору.

Тривалий час для людей з глибоким порушенням зору був доступним застосунок «easyway», який дозволяв в текстовому вигляді переглянути незрячим місце знаходження транспортного засобу, і час прибуття його до зупинки.  Останнім часом за стосунок перестав коректно працювати. Його Розробники повідомили, що актуальну інформацію для роботи програми вони отримують із джерел, які їм надає місцева влада.
Просили відповідний департамент вжити необхідних заходів для усунення цієї проблеми.

Звернулись також з проханням зобов’язати перевізників міста обладнати транспортні засоби зовнішніми гучномовцями для оголошення номеру маршруту під час прибуття його на зупинку громадського транспорту.

Люди з інвалідністю першої групи з дитинства отримують 600 гривень компенсації від міста на оплату комунальних послуг. У зв’язку із здорожчанням тарифів на електроенергію та неможливістю встановлення двотарифних лічильників у будинках де проживають незрячі, Просили винести на сесію виконкому міської ради питання про підвищення суми  компенсації для цієї категорії населення до тисячі гривень на місяць.
– в листопаді поточного року проведено два масових заходів за участю в кожному біля 80 членів УТОС по відзначенню Дня  незрячих.

З  метою залучення в члени УТОС осіб, які втратили зір нами проводилась в продовж поточного року співпраця з МСЕК. В листопаді  після особистої зустрічі голови обласної організації з головою МСЕК обласною організацією передано в МСЕК інформаційний лист пам’ятку про УТОС, про його завдання та напрямки роботи.  Буквально за короткий період ми відчули її наслідки. МСЕК самостійно, без нашого нагадування, рекомендує всім, кого комісує вступати в члени УТОС.

Завдяки клопотанню обласної організації Чернівецька міська рада виділила кошти на проведення капітального ремонту зупинки громадського транспорту поруч будинку в якому проживають члени УТОС.

В листопаді юристом ЧОО УТОС здійснено запис та розміщено в telegram 2 випуски блогу «інклюзивний простір на різні актуальні для людей з глибокими порушеннями зору теми.

   СОЦІАЛЬНО – ПОБУТОВА РОБОТА:

ПРОДУКТОВІ НАБОРИ.

В умовах воєнного стану вразливі верстви населення потребують перш за  все забезпечення їх продуктами харчування та іншої допомоги. В жовтні 2024 року 267  членів ЧОО УТОС одержали продуктові набори від різних організацій.

       МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА

В  листопаді 2024 року 224 особи з інвалідністю першої групи членів УТОС Чернівецької обласної організації отримали від Чернівецької міської ради кошти в сумі 600 грн.

      РОБОТА СЛУЖБИ СУПРОВОДУ

В листопаді 2024 року продовжувала працювати в Чернівецькій обласній організації УТОС служба супроводу осіб з інвалідністю за зором. На фінансування роботи служби супроводу було виділено   17952 грн.  коштів з міського бюджету та центру зайнятості. За ці кошти в було прийнято в відповідності з наказом  по трудовій угоді дві особи з числа безробітних:

за період роботи служби супроводу в  листопаді 2024 року було надано  послуги 415 особам з інвалідністю за зором мешканцям Чернівців. Працівники служби супроводжували незрячих до лікарень, поліклінік, аптек, будинків побуту, бібліотек, державних установ та за потреби проводжали на вокзал чи зустрічали на вокзалі. Також працівники служби супроводу допомагали незрячим відвідувати заходи, які проводили громадські організації УТОС.

Функції диспетчера та контроль роботи служби супроводу здійснювала голова правління Чернівецької ВПО УТОС О.Г. ОСТАФІ.

РОБОТА ЕЛЕКТРОННОЇ БІБЛІОТЕКИ

– При Чернівецькій обласній організації УТОС функціонує електронна бібліотека. Тут встановлено шість комп’ютерів, придбаних за кошти Євросоюзу в рамках виконання гранту «Зміцнення комунікаційних зв’язків між сліпими в транскордонному регіоні», «Румунія – Україна – Республіка Молдова). послугами електронної  бібліотеки в листопаді місяці  скористалось 97 членів УТОС. фінансування оплати праці бібліотекаря здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.  Бібліотекарем електронної бібліотеки поповнено книжковий фонд озвученої літератури в продовж місяця на 125 примірників.

Іван Фестрига