Особи з інвалідністю з порушеннями зору Ніжинської ТВП УТОС відвідали Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського

08 вересня 2021 року  особи з інвалідністю з порушеннями зору Ніжинської ТВП УТОС відвідали Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського. Екскурсія  в музей-садибу була присвячена постаті нащадка козацького старшини,  мореплавця Юрія Федоровича Лисянського, який народився в 1773 році в місті Ніжині, Чернігівської губернії в звичайній сім’ї священника.

З дитинства мріявши про море та спішно закінчивши  морський кадетський корпус, прослуживши на балтійському флоті Російської імперії та королівському Британському флоті,  Юрій Лисянський разом із Іваном (Адамом Йоганом) Крузенштерном, з яким були близькими друзями ще з часів навчання, головну вагу зосереджує та спрямовує всі зусилля  на організацію та  здійснення у 1803-1806 роках першої навколосвітньої подорожі двох шлюпів балтійської флотилії: «Надєжда» і «Нєва». Юрій Лисянський командував плаванням шлюпа «НЄВА».

Вийшли із Кронштадта в середині літа 1803 року,  14 листопада 1804 року Ю.Ф.Лисянський і І.Ф.Крузенштерн вперше історії російської флоти перетнули лінію екватора. 01 липня 1804 прийшли до острова Кадьяк і більше року знаходились у берегів Північної Америки. В середині 1805 року Юрій Лисянський вийшов на «Нєві» з товаром пушнини в Китай, а уже  в листопаді прийшов в порт Макао, де знову з’єднались з Крузенштерном і «Надєждою».

Почавши подальшу подорож разом – знову загубили один одного в густому тумані. Слідуючи самостійно. Ю. Лисянський вперше в історії світового мореплавства провів корабель без заходів в порти і стоянки від берегів Китаю до англійського Портсмута і 22 липня 1806 року його «Нєва» першою повернулась в Кронштадт. Через два тижні благополучно повернулась і «Надєжда», але слава кругосвітнього мореплавця дісталась  І. Ф. Крузенштерну, зумівшому першим  на три роки  опублікувати описання подорожі.

Година  промайнула як одна прекрасна мить, залишивши масу задоволення та позитивних  емоцій. Люди  отримали вичерпні відповіді на всі свої запитання, а їх було чимало.  Мали можливість доторкнутись до цієї величної історії і навіть в прямому смислі руками попробувати експонати.

Користуючись нагодою, хочемо висловити  щиру подяку директору музею Геннадію Дудченку,  за розуміння та подарований чудовий день,  який надовго буде в спогадах скрашувати життєві будні людей нашого товариства.

З повагою, Голова правління Чернігівської обласної організації УТОС Максим Гоцало