Порядок фізичного супроводу незрячого супровідником

Порядок фізичного супроводу незрячого супровідником

І. Зустріч.

    Коли ви прибули на місце зустрічі з незрячим необхідно привітатися, назвати себе та дати зрозуміти, що ви звертаєтесь саме до нього. Необхідно провести діалог про мету зустрічі та подальший план дій. Для того, щоб підготуватися до руху, станьте поряд з незрячим ліворуч від нього на півкроку вперед, дайте змогу йому взяти вас під руку вище ліктя. Ваша рука зігнута в лікті. Необхідно йти в одному темпі з незрячим, не тягнути за собою і не підштовхувати. При дотриманні цих правил незрячий відчуває рухи вашого тіла, що допоможуть йому орієнтуватись під час руху.

ІІ. Рух дорогами та тротуарами.

     При  ходьбі необхідно попереджувати про нерівності на шляху та перешкоди донизу та доверху (випуклості, ями, калюжі, скоси та бордюри, рекламні щити, обмежувачі руху машин).

ІІІ. Сходи.

       При супроводженні незрячого по сходах необхідно перед першою сходинкою зупинитися, повідомити про рух сходинками донизу чи доверху. Якщо сходи об лаштовані перилами, незрячому зручно йти тримаючись за них однією рукою.  Вам необхідно на початок руху по сходах покласти руку незрячого на перила.

ІV. Транспорт.

       Перед посадкою в автомобіль, в першу чергу повідомте, де знаходиться його передня частина, потім підведіть незрячого до дверей, що вже відчинені, покладіть його руку на верхній край двері, інша рука для орієнтації кладеться спочатку під дах машини, а потім вже на спинку сидіння. Перед виходом з автомобіля важливо переконатися, що місце зупинки є безпечним, відсутні будь-які перешкоди. Відчиніть двері незрячому.

V.Громадський транспорт (автобуси, мікроавтобуси, тролейбуси).

      Повідомте незрячого яким транспортом рухаєтесь, через які двері (передні чи задні) ви будете заходити і, таким чином, стане зрозуміло, як розташовані сидіння в транспорті. Ви заходите першим, за вами слідкує незрячий, руку якого необхідно покласти на поручні. При наявності вільного місця зорієнтуйте незрячого, для чого його руку покладіть на спинку сидіння, цім ви допоможите  йому зрозуміти, як правильно сісти.  При виході з транспорту дотримуйтесь тих же правил, що й при вході.

VІ. Приміщення.

       При проходженні через двері або вузьке місце, супроводжуючий йде попереду та попереджує про наявність порогів, низьких одвірків, тощо.

Зверніть увагу на наявність предметів, що б’ються, попередьте про це незрячого, запобігайте зіткненню з ними та пошкодженню. У приміщенні коротко опишіть, де ви знаходитесь та обстановку. Коли ви пропонуєте незрячій людині сісти, то покладіть руку на спинку стільця, це дасть можливість незрячому зрозуміти розташування стільця. Не допускайте, щоб незрячий говорив у пустоту, якщо ви рухаєтесь, то попередьте його про це, попросіть повернути його обличчя в бік співрозмовника.

VІІ. Читання.

          При читанні не пропускайте інформацію, якщо вас про це не просять.

Не замінюйте читання переказом. Якщо це важливий лист чи документ читайте його дослівно, особливо в тих випадках, коли необхідний підпис незрячого. Інвалідність не звільняє незрячу людину від відповідальності, обумовленої документом.

VІІІ. Гроші.

          Всі розрахунки грошовими коштами повинні проводитися тільки разом з незрячим, супроводжувач повинен називати номінал банкноти. Зазвичай незрячий добре знає, які гроші він дає, але помилка не виключається, тому слід по можливості запобігати неприємностям. При цьому рекомендується при рахунку або розміні грошей рахувати гроші, кладучи їх в руку незрячого.

ІХ. При користуванні терміналом.

       Вам необхідно озвучити суму грошей, отриманих від незрячого і самостійно виконати операцію з розрахунку.

Х. Банкомат.

     Якщо незрячий довіряє та доручає одержати гроші з банкомату, супровідник повинен вжити всіх необхідних заходів, що застерігають від розповсюдження конфеденційної інформації при користуванні карткою, одержати кошти, передати власнику з озвученням номіналу купюр.

Крім того, можна використати такі рекомендації:

      Під час спілкування необхідно враховувати, що інвалід з малим залишком   зору інколи може відрізнити світло та тінь, колір та обриси предметів. Під час спілкування з незрячим уникайте різких рухів, ривків чи іншої неоднозначної реакції. Якщо є потреба ненадовго залишити незрячого, відійти від нього або вийти з приміщення – завжди попереджайте про це. Коли ви спілкуєтесь з   групою незрячих людей, не забувайте кожного разу називати того, до кого ви звертаєтесь. Уникайте розпливчатих пояснень та інструкцій, які звичайно супроводжуються жестами, а також виразів, типу «десь там», «близько від вас». Обов’зково звертайте увагу щоб двері ніколи не залишалися на пів-відчиненими. Не перешкоджайте незрячому в його бажанні самостійно обстежити місце або предмет.     

Реабілітаційний центр УТОС (Софія Стаховіч)