Інформація  про роботу Волинської обласної організації УТОС за червень 

У Луцьку завершили 85-й театральний сезон – на сцені Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка у неділю, 15 червня, артисти показали оперету «Сільва» у постановці львівського режисера Ореста Огородника. Вистава зібрала повну залу, серед глядачів – поціновувачі театрального мистецтва дорослі та діти, військові та ветерани. 45 членів Луцької ПО УТОС побували на цьому театральному вечорі.

19 червня, у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка відбувся вечір пам’яті Народної артистки України Людмили Приходько. На вечорі побували члени Луцької первинної організації.

Діти членів Луцької ПО вкотре відвідали Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка і подивилися виставу “Казковий день Лілеї”. Це інтерактивна вистава для дітей, яка порушує питання самовираження та сімейних стосунків, розповідаючи історію Лілеї, яка шукає свій шлях. Вистава наповнена музикою, танцями та взаємодією з глядачами. 29 червня 2025 р. у бібліотеці Олени Пчілки відбувся відкритий турнір Луцької МТГ із шашок-64, приурочений Дню Конституції України.

I місце – Віталій Кривошей, МС, людина з інвалідністю зору I гр. (Луцька ПО), II – Олексій Смирнов, МС, людина з інвалідністю зору I гр. (Луцька ПО), III – Ігор Дзюбак КМС.

На фото: I місце – Олена Зануда,  МС, людина з інвалідністю зору I гр.  (Луцька ПО), II – Оксана Копель – 1 роз.  (Луцька ПО), на фото: III – Світлана Ващук – 1 роз., людина з інвалідністю зору II гр.

Надання послуг: послугу в натуральній формі у червні отримало – 489 ос.; надано благодійну допомогу (одяг б/в, засоби гігієни)  – 397ос.; надано благодійну допомогу (продукти, одяг б/в, засоби гігієни) із числа малозапезпечених – 177ос.; бібліотечне обслуговування – 142ос.; організація супроводу ( із-за потреби на прохання членів УТОС) – 74ос.; доставка гуманітарної та іншої допомоги для немобільних та маломобільних членів УТОС – 97ос.; допомога членам УТОС в транспортному перевезені – 31ос.; в отримані тифозасобів – 9 ос.;  інформування – 518ос.; консультування – 274ос.; посередництво – 36ос.; соціальний супровід сімей/ осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах – 37; соціальна адаптація – 266ос.; соціальна реабілітація – 221ос.

Голова правління, Світлана ТЕРПЕЛЮК

На Вінниччині вшанували незрячих ветеранів «утосівського» руху

Джерело: https://vn.20minut.ua/Zdorovya/na-vinnichchini-vshanuvali-nezryachih-veteraniv-utosivskogo-ruhu-11966569.html

На Вінниччині, до Дня Конституції України, вшанували ветеранів «утосівського» руху. Психологічно розвантажувальний захід «А вже літо» спільними зусиллями влаштували підприємство незрячих і обласна організація Українського товариства сліпих. Він пройшов на базі зеленої садибі «Катерина» в селі Ільківка.  

Серед 25 запрошених був колишній директор підприємства незрячих Георгій Удовик, кандидат філософських наук Микола Бичков, ветерани підприємства Віра Гудзевич і Георгій Стороженко, колишній багаторічний головний інженер Олександр Заводян та інші. 

Організацією культурної програми опікувалися працівники обласного центру культури «Щедрик». Учасники дружньої зустрічі співали пісні під гітару, ділилися спогадами, розгадували кросворди. А також на невеликій швидкості каталися на оригінальному моторолері. Незрячі і слабозорі отримували підказки від асистента, куди рулити.            

— Ми шануємо людей, які створювали підприємство і багато років працювали у нас. Готові їх і надалі підтримувати, — прокоментував директор вінницького підприємства УТОС Костянтин Ільніцький.     

Пресцентр Вінницької обласної організації УТОС  

Члени Ніжинської організації УТОС обласний історико – меморіальний музей – заповідник П. Куліша «Ганнина Пустинь»

19 червня 2025 року члени Ніжинської ТВПО УТОС  відвідали чарівне місце, частину історичної спадщини Чернігівщини, Обласний історико – меморіальний музей – заповідник П. Куліша «Ганнина Пустинь», який було створено 28 червня 2000 року на території хутора Мотронівки Чернігівської обл. Ніжинського р-ну.
Дорога до музею проста, зрозуміла і зручна. Подорож до музею, який розташований на відстані 200 км від Києва, 50 км від Ніжина, для пересічного туриста може здатися тривалою і водночас , надзвичайною – з огляду на екскурс у минуле України й усвідомлення місця в українській історії постатей видатних українців , культурних подвижників П. Куліша та Г. Барвінок.   Мотронівка, Ганнина Пустинь, Кулішівка – три назви хутора, пов’язаного з ім’ям Пантелеймона Куліша (1819-1897) українського письменника, поета, фольклориста, етнографа, критика, перекладача Біблії на українську мову, автора історичного роману «Чорна Рада».
Соратником і товаришем П.Куліша була його дружина Олександра Михайлівна Білозерська, псевдонім – Ганна Барвінок (1828-1911). Її оповідання залишили вагомий слід у розвиток української культури. Олександра Білозерська та її майбутній чоловік П. Куліш познайомилися в маєтку Білозерських – Мотронівці, куди П. Куліш приїхав на гостини до друга Василя Білозерського, рідного брата Олександри в 1843 році. Згодом молоді люди освідчились в коханні, заручились, одружились. Боярином на їхньому весіллі був Тарас Шевченко.
Сам господар оселився в Мотронівці через 30 років після весілля. Тут Куліш жив повноцінним життям тут він знайшов землю, про яку мріяв, про яку написав багато творів.Берегинею Мотронівки була Олександра Михайлівна. На хуторі у письменника дозрів задум роману «Чорна Рада» він перекладає Шекспіра, Гете, Байрона, готує до друку збірку поезій «Дзвін», завершує працю «Отпадение Малоросии от Польши», дбає про видання прогресивної преси.
Хутір «Мотронівку» заснував батько Г.Барвінок, Михайло Білозерський, це була батьківщина його дружини – Мотрони Василівни (хутір названий на її честь). Чимале місце займали сад, господарський двір, пасіка. Будинок Білозерських, де зараз розміщений музей, дихає життям, у хаті, реконструйованій за історичними документами відтворений інтер’єр оселі Білозерських. Привертає увагу кімната – вітальня із простим, покритим скатертиною столом, за яким частували гостей. У пам’яті Т. Шевченка, який любив посидіти за ним, стіл назвали «Шевченківським». Сестри Білозерські були вмілими вишивальницями, тому в музеї представлена експозиція рушників «Рушник, що вміє розмовляти».
Уся територія заповідника (9,2га) розбита доріжками, квітниками, газонами, алеями  якими в далекі Кулішівські часи ходили – Т.Шевченко, В.Забіла, І.Франко, І.Пулюй, Марко Вовчок, Опанас Маркевич, М. Костомаров.
Особливе місце – поховання Пантелеймона Куліша, Ганни Барвінок та Василя Білозерського. Поряд розташована капличка святого Пантелеймона споруджена в 2001 році та високий хрест, поставлений Г. Барвінок на честь свого чоловіка П.Куліша в 1897 році, відтворений за спогадами старожилів, та за історичними документами з архівів історичного музею Тарновського.
Максим Гоцало, голова Чернігівської ОО УТОС

Проведено зустріч з літературним редактором оперного театру

Серед членів Львівської обласної організації УТОС дуже багато театралів. Ми часто відвідуємо як театральні вистави так і концерти, які проходять на різних майданчиках м. Львова. Пріоритетне місце серед останніх займає Львівський Національний Академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Сьогодні на зустрічі членів нашої організації з літературним редактором оперного театру Надією Труш ми дізналися дуже багато цікавих фактів про становлення театрів як галузі мистецтва на теренах України, про перші професійні театри (до речі – перший професійний театр в Україні був заснований саме у м. Львові).
Увагу присутніх п. Надія акцентувала на історії спорудження Львівської опери, розповіла про передумови та процес будівництва театру, який тривав більше трьох років, про видатних людей, які в тій чи іншій мірі долучилися до цього процесу.
Щира подяка п. Надії за надзвичайно цікаву розповідь та сподіваємося на наступну зустріч.
Любов Кукуруза, голова Львівської ОО УТОС

Інформація Чернівецької обласної організації  УТОС про проведену у червні роботу 

12 червня 2024 року в приміщенні клубу головного підприємства Чернівецького УВО УТОС відбулася прем’єра вистави “Мартин Боруля” за участі народного аматорського театру “Сузір’я” Чернівецького УТОСу. Вистава за посиланням: https://youtu.be/SpsqqrxUIas?si=KKNj0sjNUUQS4FDo 
Прем’єра відбулася в рамках щорічного обласного конкурсу аматорських театральних колективів ” Буковинська театральна весна”.
Цією ж п’єсою учасники аматорського театру “Сузір’я” уже вкотре підтверджували високе звання ” народного” аматорського колективу.
Присутні в залі члени атестаційної комісії високо оцінили акторську майстерність виконавців на сцені, художній рівень та актуальність матеріалу.
Наполеглива кропітка праця усіх виконавців, допомога, взаєморозуміння та позитивна аура в творчому колективі дали плідний результат.
Вже три роки поспіль на одній невеликій утосівській сцені з великим задоволенням працюють студенти з окупованих територій, студенти та учні театральних студій буковинського центру культури і мистецтва, діти та онуки працівників підприємства та плстійні учасники колективу.
І нема різниці, зрячий, незрячий чи слабозорий.
Просто керівнику доводиться шукати окремий підхід до учасників.
Художній керівник Параска Дутчак та весь творчий колектив працюють над пошуком нових цікавих театральних ідей.

Іван Фестрига, голова Чернівецької ОО УТОС

На психологічному тренінгу розповіли жінкам про силу внутрішньої чуттєвості

Джерело: https://vn.20minut.ua/kul-tura/na-psihologichnomu-treningu-rozpovili-zhinkam-pro-silu-vnutrishnoyi-ch-11965846.html

Члени вінницького осередку УТОС і працівники підприємства незрячих взяли участь у психологічному тренінгу для жінок «Сила внутрішньої чуттєвості». Його проводили асистент кафедри медичної психології ВНМУ, лікар-психіатр, доктор філософії Наталія Ордатій та студентка четвертого курсу (за спеціальністю «медична психологія») Марія Гунько.  

На тренінгу говорили та визначали, що таке жіночність, проводили арттерапію і надавали відповіді на запитання. 

— Тренінг і спілкування сподобалися. Ми отримали знання, як можна розслабитися і зняти щоденну напругу. Вивчали цікаві дихальні вправи, — сказала учасниця тренінгу Наталя Слюсарчук. 

Пресцентр Вінницької обласної організації УТОС 

Благодійна екскурсія для членів Львівської обласної організації УТОС

Прогулятися центральною частиною Львова – це доторкнутися до історії, бо такої великої кількості палаців, храмів та інших будівель, які є пам’ятками архітектури, тяжко знайти у іншому місті. Коли ж екскурсія проходить чудо поїздом з супроводом гіда, враження від величності древнього Львова, зростає в рази. Група членів нашої організації мала можливість проїхатися екскурсійним чудо поїздом, почути цікаві історичні факти про наш древній і вічно юний Львів, про його величні споруди та видатні особистості, які мешкали у Львові, особливо цікавою така мандрівка була для внутрішньо переміщених осіб з Лисичанська та Маріуполя, членів нашої організації. Щира подяка керівниці Підлісецькій Наталі Чудо Тур за таку чудову екскурсію, надану членам Львівської обласої організації УТОС, на благодійній основі.

Любов Кукуруза, голова Львівської обласної організації УТОС

Психологічна зустріч для членів Львівської обласної організації УТОС

Щоб глибше пізнати себе, необхідно намагатися зрозуміти світ навколо себе та тих, хто поруч з тобою. Основним інструментом роботи на психологічній зустрічі членів Львівської обласної організації УТОС з психологом БФ Рокада Сергієм Ткачуком стала гра «Між нами» — гра з картками, які містили відкриті питання на важливі теми: самоцінність, майбутнє та особисті вподобання.
Кожен учасник мав можливість обрати питання, яке резонувало саме з ним, і поділитися своїми роздумами, емоціями, переживаннями. Питання потребували внутрішньої рефлексії, чесності з собою та дозволяли по-новому подивитися на своє життя. У процесі обговорення група активно включалась: ділилася історіями, слухала інших, давала зворотній зв’язок.
Особливою цінністю цієї зустрічі стало емоційне включення учасників, відкритість і підтримка. Учасники не лише говорили про себе, а й мали змогу почути інших, що сприяло глибшому розумінню, співпереживанню й створенню довірливої атмосфери. Це була жива, тепла комунікація, де звучали щирі слова, були усмішки, моменти тиші й спільного переживання.
Гра стала ефективним способом активізації психологічної роботи в групі, а також сприяла формуванню глибших зв’язків між учасниками. Під керівництвом пана Сергія, кожен отримав можливість бути почутим, побаченим та прийнятим, що значно посилило відчуття єдності й підтримки в групі. Зустріч була надзвичайно теплою та емоційно насиченою. Вкотре щира подяка БФ Рокада за партнерство, а пану Сергію – за професійні та різноманітні підходи до психологічного розвантаження учасників зустрічі.
Любов Кукуруза, голова Львівської ОО УТОС

Тематична зустріч та благодійна допомога для членів Львівської обласної організації УТОС

Вже не вперше Любов Кукуруза наголошує про те, на скільки творчообдарованими є члени Львівської обласної організації УТОС. Зустрічі з такими людьми є мотивацією для інших творити і знаходити свою нішу – хтось на великій сцені, хтось у спілці письменників, а хтось – вуличний музикант. Відбулася зустріч з членом нашої організації Ігорем Дзвонковським, який поділився з присутніми своїми спогадами. Після закінчення спецшколи №100 Ігор здобув середню спеціальну музичну освіту, виступав у складі багатьох колективів, крайніх 12 років – вільний музикант, який грає і співає на вулицях Львова. Під час повномасштабної війни значну частину зароблених коштів музикант донатить на ЗСУ.

Атмосфера в залі була надзвичайно позитивною та піднесеною, звучали пісні та інструментальні твори у виконанні як Ігоря, так і його друзів, були спогади та творчі подарунки, родзинкою свята стала присутність на заході його вчителів та наставників, серед яких і його перша шкільна вчителька Софія Войтків. Вкотре переконуєшся, на скільки важливими є такі зустрічі, як для самих героїв, так і для тих, хто прийшов їх підтримати.

Приємно, коли коло партнерів нашої організації розширюється. В свій час президент БО Angels for Ukraine (https://www.facebook.com/angelsforua) Владислав Шолоков відвідав нашу організацію, ознайомився з роботою та проблемами. І ось результат нашої співпраці – БО Angels for Ukraine передала шампуні на суму майже 180 тисяч гривень, які видані 600 членам організації. Щира подяка БО Angels for Ukraine за розуміння та допомогу, плекаємо надію на подальшу співпрацю.

Любов Кукуруза, голова Львівської ОО УТОС

Вінницькому підприємству незрячих подарували набір книжок шрифтом Брайля

Джерело: https://vn.20minut.ua/Zdorovya/vinnitskomu-pidpriemstvu-nezryachih-podaruvali-nabir-knizhok-shriftom–11965494.html

Представниці Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Отамановського завітали на вінницьке підприємство незрячих.  

Завідувачка відділу абонементу Інга Шейкіна та головний бібліотекар відділу Інна Боса зустрілися з представниками організації Українського товариства сліпих, розповіли про нові підходи в роботі бібліотеки з людьми з порушенням зору. 

Але основною метою зустрічі було інше. Гості подарували спеціалізованій бібліотеці УТОС 11 різних книг шрифтом Брайля (для незрячих). Серед них класичні та сучасні художні твори.

Голова правління Вінницької обласної організації УТОС Віктор Зелінський подякував гостям за такі цінні подарунки. Він запевнив, що організація плідно працює щодо популяризації шрифту Брайля, закликав гостей спільно проводити такі заходи для зацікавлених осіб та студентства.

На заході незрячі члени УТОС відразу ж перевірили якість видання подарованих книг та висловили свої побажання. 

Пресцентр Вінницької обласної організації УТОС