27 листопада 2014 року в Національному музеї Тараса Шевченка відбулось відкриття унікальної виставки робіт сліпих художників, фотографів, дизайнерів “Зірки у темряві”.
Робота з людьми з обмеженими можливостями є важливою складовою соціально-культурної діяльності Національного музею Тараса Шевченка. Цього року тут започатковано проект «Музей без бар’єрів: від теорії до практики», покликаний зробити експозицію ближчою та доступнішою для відвідувачів з особливими потребами. Тож виставка «Зірки у темряві» – це унікальна можливість познайомитися з творчістю незрячих людей, спробувати зрозуміти їхнє особливе почуття дійсності, а також подарувати можливість їм доторкнутися до тієї частини мистецького світу, яка раніше була їм недоступна.
Ірина Бородюк відкриває нам світ об’ємних картин, використовуючи все, що є під рукою. На особливу увагу заслуговують її роботи з циклу «Україна – любов моя». Юлія Демченко представляє нам цикл «Квіти», що казково дивляться на нас. Наприклад, малюючи на полотні ромашку, вона тримає центр пальцем, а вже довкола нього накладає мазки. Малювати таким чином надзвичайно складно, адже варто лише прибрати палець – і зображення втрачається. Ольга Дурнєва захоплює нас своєю колекцією сучасних ляльок-мотанок. За чотири роки зроблено понад сімсот ляльок, що увійшли до своєрідних циклів «Байкери», «Євреї», «Футболісти», «Музиканти» та інші. Ольга Дурнєва, Юлія Демченко та Ірина Бородюк втратили зір внаслідок цукрового діабету.
У Інни Лісової та Алли Лижник після пологів відбулося відшарування сітківки та в один день темрява стала їхньою постійною супутницею. Ось чому у незрячої художниці Інни Лісової героїнею картин часто стає дівчинка з великими сумно-здивованими очима, в яких для нас зринають картини з минулого Інни. А Алла Лижник після трагедії взяла до рук фотоапарат та стала живописцем сьогоднішнього дня.
Конструктор–кораблебудівельник з Херсону Олександр Лавінюков рідко виходить з дому без фотоапарата, оскільки кожен вдалий кадр потребує великої кількості спроб. На виставці будуть представлені роботи Олександра в стилі «ню». Львівський художник Юрій Ломов, коли почав сліпнути, винайшов власну техніку, яку він назвав «квазіграфіка», коли картина пишеться однією лінією.
На виставці було представлено проект «Культура на дотик», присвячений всесвітньо відомому академіку, педагогу, вченому-дефектологу, автору наукових та літературних робіт, виконаних за повної відсутності зору і слуху. Це інтерактивна екскурсія, під час якої можна оглянути експонати власними руками, навчитися писати шрифтом Брайля, попрацювати з художніми матеріалами наосліп, ознайомитися з експозицією за допомогою різних органів чуттів.
Окрім того, відвідувачі музею зможуть ознайомитися з унікальною колекцією картин українського художника Сергія Поноченюка, адаптованих для тактильного перегляду. Ці роботи є складовою унікального мистецько-соціального арт-проекту «Inner-G». Вперше у світі команда молодих людей створила колекцію живопису, доступну для слабозорих та незрячих людей. Ціллю проекту є формування єдиного культурного простору, здатного за допомогою мистецтва об’єднувати інтереси зрячих і незрячих шанувальників мистецтва.
Переводячи живопис у дерево за допомогою різьби, художник пропонує кожному незрячому неповторну можливість – доторкнутися до зображення і відчути життєдайну енергетику дерева, прослухати аудіокоментар та сформувати власне незабутнє враження від побаченого.
Вистака проходить за підтримки Міністерства культури Укрїни, Державної агенції промоції культури України та ВГО “Народна академія творчості інвалідів”.