На одній з центральних вулиць Харкова розташована дещо незвична освітня установа. Офіційно вона йменується так: Комунальний заклад «Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс ім. В. Г. Короленка» Харківської обласної ради. На перший погляд – це звичайна міська будівля, але це храм науки, добра і радості. У цьому учбовому закладі працюють небайдужі люди, завжди готові надати допомогу всім дітям, які мають проблеми із зором. Тут знаходиться одна з найстаріших шкіл Харкова, якій виповнилось 127 років.
Ця освітня установа пройшла шлях від Маріїнського училища для опікування і виховання сліпих до навчально-виховного комплексу. У витоків училища стояли видатні суспільні діячі м. Харкова: губернатор – Петров А.І.; лікар-офтальмолог – Гіршман Л.Л.; вчені Харківського університету професори Андрєєв К.А. та Барабашов П.Н.; тифлопедагоги – Лейко К.Ф., Гандер В.А., Мельников П.Г.
Досвіду навчання незрячих в Росії на той час ще не було. Тому, пройшовши курс стажування у Дрезденському та Паризькому інститутах сліпих, педагоги училища розробляли свою власну методику навчання і виховання дітей з вадами зору. Досвід роботи педагогічного колективу Харківського училища і, зокрема, теоретичні висновки з нього друкувалися в пресі, а пізніше лягли в основу вітчизняної тифлопедагогіки.
24 січня 1922 року училищу було присвоєно ім’я В.Г.Короленка – видатного письменника-гуманіста. У 30-ті роки Харківське училище для сліпих дітей було перейменовано в Радянську семирічну школу-інтернат для сліпих дітей. У 1954 році школа-інтернат стала середньою, в 1991 році отримала статус гімназії, а в 2011 стала навчально-виховним комплексом.
З 1981 року в закладі було створене дошкільне відділення. Життя дітей у дошкільній групі завдяки педагогічному колективу максимально наближено до домашнього, створено сприятливу психологічну атмосферу, санітарно-гігієнічні умови навчання та праці. Особлива увага приділяється організації навчання 6-річних дітей та всієї початкової школи, в кожній класній кімнаті початкової школи обладнано куточок для гри.
Протягом останніх 30 років навчальний заклад очолює Білоусов Олександр Миколайович – магістр державного управління, учитель-методист, Заслужений працівник освіти України – людина, яка, продовжує гуманістичні традиції тифлопедагогів ХІХ – ХХ століть. В 2012 році Білоусова Олександра Миколайовича було нагороджено Дипломом та нагрудним знаком Всеукраїнського конкурсу «Суспільне визнання» «За відданість своїй справі».
За цей час НВК закінчило більше, ніж 500 учнів, продовжили навчання у ВУЗах та спеціальних навчальних закладах – 385 випускників. Серед випускників – академік, доктори та кандидати наук, програмісти, адвокати, педагоги, композитори, поети, масажисти, люди робочих професій. В 2007 році колектив учбового закладу нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за впровадження нових методик в навчанні та вихованні дітей з патологією зору.
У НВК створені необхідні умови для навчання та життя незрячих дітей.
До їхніх послуг 28 навчальних кабінетів, серед яких комп’ютерний, обслуговуючої праці, корекції та орієнтації у просторі, психолого – емоційного розвантаження, кабінет для музичних занять, 2 спортивних зали (один з яких – тренажерний), дитяче спортивне містечко, сенсорний майданчик для молодших школярів. Про високий рівень викладання свідчить той факт, що учні НВК беруть участь в міських і обласних олімпіадах не лише серед шкіл-інтернатів, але й масових шкіл і займають призові місця. Вже дев’ятий рік поспіль учні закладу є переможцями Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика. Учні НВК залучаються до науково-дослідницької діяльності, стають дипломантами щорічних науково-технічних конференцій «Гагарінські читання», науково-практичних конференцій «Культурологія та екологія рідного краю», «Актуальні питання історії та культури України».
Понад 15 років навчальний заклад успішно співпрацює з Американською радою з обміну учнів з питань освіти. Кожен рік учні виграють стипендії на навчання в США.
Значна увага приділяється реабілітації дітей з вадами зору: створено офтальмологічний кабінет. Медико-соціальна служба надає послуги окуліста, фізіотерапевта, психолога, логопеда. Діти НВК перебувають під постійним медичним доглядом. Двічі на рік проводиться поглиблений медичний огляд дітей.
При НВК працює 20 гуртків та клубів, театральна студія «Импровиз», дві дитячі спортивні школи. Діти займаються плаванням, голболом, шахами, шашками, аеробікою, легкою атлетикою, дзюдо. Учні НВК – члени збірних команд України з голболу, легкої атлетики та плавання. Гордість школи – двократний чемпіон Параолімпійських ігор у Сеулі 1988 року Віктор Рябоштан і учениця 11 класу НВК Бережна Яна, яка стала срібною призеркою Параолімпійських ігор 2012 року у Лондоні.
120 учнів НВК безкоштовно опановують техніку гри на понад 10-ти музичних інструментах при філії дитячої музичної школи №13 імені М. Коляди. Усі творчі колективи (ансамбль бандуристів, гітаристів, струнний ансамбль) є лауреатами та дипломантами міжнародних, республіканських, обласних фестивалів і конкурсів.
Понад 15 років у НВК працює літературна студія „Джерельце”. Троє її вихованок нині є членами Національної спілки письменників України. Щорічно виходить друком журнал „Джерельце”. Патріотичне та громадянське виховання посідають одне з провідних місць у системі виховної роботи НВК, центром якої є музей історії навчального закладу та Рада музею.
Три творчі колективи НВК (духовий оркестр, хор, музей історії школи) носять звання «Зразковий колектив Міністерства освіти і науки України».
НВК тісно співпрацює з багатьма благодійними фондами («Дар», Громадсько-релігійним фондом Св.Вінцента де Поля), общинами, «Інваспортом». Завдяки цьому 95 % від загального складу учнів НВК оздоровлюються в дитячих санаторіях України та сім’ях в Італії, проходять лікування в США. Здійснюється співробітництво та обмін досвідом з викладачами навчальних закладів Польщі, Швеції, з реабілітаційними центрами Італії (м. Больцано).
Навчальний і побутовий комплекс учбового закладу, майстерні, лабораторії, дитячий садок, подвір’я з клумбами і алеями беріз та каштанів, спортивний комплекс – свого роду містечко в місті, де створені найсприятливіші умови для навчання та побуту незрячих дітей, де виховують віру в їх власні сили, прагнення до самостійної творчості і де готують їх до життя.
Адреса, телефон:
61022 м. Харків, вул. Сумська, 55
т. 700-48-70 – директор
т. 700-48-70 – факс
т. 700-48-72 – черговий
E-mail: Belousov-Gimnaziya@yandex.ru
Web: www.educom.org.ua
Голова ХГО Незрячих юристів
Лепетюк Олег Леонідович, адвокат