До вашої уваги представляємо стислий огляд публікацій січневого номера реабілітаційної газети «Промінь» нового 2025-го року.
Відкриває випуск традиційно рубрика «Офіційні матеріали», у якій ми з вами можемо ознайомитися із постановами, котрі було затверджено на засіданні Центрального правління УТОС наприкінці минулого року. В ході своєї роботи учасники заходу обговорювали важливі питання функціонування товариства протягом 2024-го року та підсумовували результати роботи підприємств та організацій структури УТОС, з якими по факту організація дісталася фіналу даного річного періоду. Отже, зміст постанов, затверджених на засіданні, стосується саме цих напрямків роботи та життєдіяльності товариства.
Важлива кругла дата відзначається у товаристві незрячих в Україні в цьому році. 60 років тому розпочав свою діяльність Республіканський будинок звукозапису і друку УТОС, в об’єднаному, трансформованому вигляді, вже отримавши статус Республіканського призначення. Коли саме, як, чому, чим були обумовлені такі зміни, про шлях перетворень, оновлень нашого головного творчого, медійного, друкарського органу УТОС читаймо у наступній рубриці. І звичайно вітаємо із ювілейним 60-річчям РБЗіД УТОС! Дякуємо редакторам за їхню щоденну роботу, бажаємо натхненного креативу в необмеженій кількості, нескінченних джерел енергії для моніторингу, фіксації та донесення важливої та цікавої інформації до своїх підписників та задоволення від результатів своєї праці. І найголовніше на сьогодні: вистояти будь-що, витримати усі випробування на міцність, які вашій організації несуть сучасні складні обставини життя…
У Вінниці Голова обласної організації УТОС пан Віктор Зелінський висловив готовність ввіреного йому підрозділу прийняти на тамтешній достатньо потужній виробничій базі релокований, тобто переміщений із неспокійних регіонів України в більш безпечне місце, бізнес. Це може бути певне виробництво, яке переїхало зі східних регіонів України. До того ж пропонується залучати до роботи на виробництві людей з інвалідністю по зору. До реалізації таких планів сподіваються перейти там вже у поточному році. Безпосередньо від першої особи – очільника вінницької організації УТОС – можемо із вами дізнатися деталі задумів, його бачення цієї ідеї, яким чином усе передбачають здійснити, як буде на практиці реалізовуватись даний проєкт. Як і вся громадська організація УТОС, так і її підрозділ у вінницькій області переживає доволі скрутний період існування. Керівництво організації зверталося до місцевих органів влади із пропозиціями, так би мовити, «оживити» підприємство. Влада почула це звернення і взяла ідею на замітку. Що ж буде відбуватися далі? Про подробиці втілення плану читаймо у випуску «Променя» за січень.
4 січня цього року виповнилося 200 років абетці Брайля. З одного боку два століття – великий проміжок часу, а з іншого – тільки подумайте, що лише двісті років з усієї історії людства незрячі на всій планеті отримали можливість ставати писемними, отримувати освіту, бути рівноправними членами суспільства… Якщо мислити в такому контексті, то пройшло з тих пір зовсім небагато часу. Та все ж навіть за два цих століття шрифт Брайля відкрив мільйонам людей доступ до знань, розширив джерела отримання інформації, зробив їхнє життя більш повноцінним і незалежним від оточуючих. Відзначення 200-ліття шрифту Брайля вказує на його незмінну актуальність та потрібність як у повсякденному житті, так і в конкретних буденних справах. На шпальтах «Променя» читаймо на цю тему публікацію.
У рубриці «Незрячі, які змінили світ» ловіть розповідь про одну аристократку 16-го століття, яка славилася своєю вродою, а ще вона майстерно вміла плести інтриги. Сам Фрідріх Шиллер надихнувся долею цієї жінки і згодом створив образ підступної красуні в драмі «Дон Карлос». Ця загадкова постать належала до одного з найзнатніших родів Іспанії, яка невдовзі стала принцесою. Тож, давайте дізнаємось про неї якихось подробиць, щоб зрозуміти чому ж ця красуня потрапила до рубрики про незрячих, які змінюють світ?..
На «Поетичній сторінці» знайомтеся ближче із творчістю та біографічними моментами, які неодмінно впливають на особистість людини, на її погляди, бажання, цілі і, звичайно, на здібності, таланти, на потребу створювати нове, писати музику, вірші, картини… Агов! Ми ж ще не назвали імені тієї, про кого йтиметься цього разу у рубриці! Це Ірина Гетманова – незряча поетеса, з деякими творами якої читачі «Променя» вже знайомилися в колективних добірках поезій. Зараз же газета пропонує нам зануритися у світ образів, думок, міркувань пані Ірини, дізнатись більше про неї та про її чудові твори.
До 90-літнього ювілею від дня народження присвячено публікацію у «Знаменитих постатях» про славнозвісного американського співака і актора, одного із самих успішних музикантів 20-го століття, короля Рок-н-ролу Елвіса Преслі. Музика Преслі та фільми за його участі популярні зараз, як і тоді, коли його шалена слава просто гриміла на весь світ. Отже, для читачів «Променя» розповідь про життя, кохання, приголомшливий успіх та зоряний шлях цього видатного музиканта.
А ми свій огляд січневого номера газети «Промінь» на цьому завершуємо. Наприкінці випуску на вас чекатимуть ще кілька цікавих публікацій.
До зустрічі у наступних оглядах!
Матеріал підготувала бібліотекар І категорії Ганна Чорна