Наприкінці 2022 року Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, Всеукраїнською Асоціацією підприємців та працюючих людей з інвалідністю України, Українським товариством глухих та Українським товариством сліпих за підтримки Європейського Форуму інвалідності в рамках реалізації проєкту «Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю» було проведено Дослідження стану та потреб соціальних підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю в умовах війни.
В опитуванні брали участь директори підприємств, бухгалтери, економісти зазначених підприємств.
Метою дослідження є:
• збір інформації про поточний економічний стан соціальних підприємств, засновниками та власниками яких є виключно громадські об’єднання осіб з інвалідністю та на яких працює понад 50% осіб з інвалідністю;
• встановлення причин та обставин, що призводять до зменшення кількості підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю та кількості працюючих на цих підприємствах людей з інвалідністю.
Соціальні підприємства громадських об’єднань осіб з інвалідністю – це простір, де підприємці повинні не тільки орієнтуватись на максимізацію прибутку від своєї діяльності, а й використовувати прибуток для досягнення більш широких і вагомих соціальних цілей.
Основний зміст діяльності таких підприємств полягає у створенні благ, що принесуть суспільству значну соціальну цінність.
Найчастіше такі соціальні підприємництва діють у межах малого бізнесу. Діяльність саме малого бізнесу є основою формування стабільного економічного стану України. Завдяки здатності швидко підлаштовуватись до змін попиту та потреб на ринку, підприємства малого бізнесу спроможні запропонувати унікальний продукт чи послугу, що буде актуальним під час цих змін.
Розвиток та діяльність соціальних підприємств громадських об’єднань осіб із інвалідністю пов’язані з вирішенням питань не лише економічного, а й соціального характеру. Серед останніх – створення нових та збереження наявних робочих місць, зокрема для осіб з інвалідністю, а також фінансова підтримка статутної діяльності засновника громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Отримані відповіді проаналізовано в узагальненому вигляді з дотриманням принципу конфіденційності.
Результати опитування використано для підготовки узагальнених висновків та пропозицій з окреслених питань, їх також буде використано в подальшій діяльності НАІУ та її партнерів, зокрема й під час взаємодії з органами влади всіх рівнів.
Дослідження узагальнили Вікторія Назаренко, Оксана Полякова, Гліб Рибалко.
Щира вдячність учасницям і учасникам опитування за відповіді на запитання анкети, які слугуватимуть для адвокації прав осіб з інвалідністю на працю та зайнятість, зокрема на підприємствах громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Завантажити файл у форматі pdf