Основними напрямками роботи Центральної спеціалізованої бібліотеки для сліпих ім. М.Островського були: якісне обслуговування користувачів, видача літератури на різних носіях інформації; виконання тематичних довідок та інформаційно-бібліографічних запитів, індивідуальне та групове інформування; проведення тематичних виставок, тематичних масових заходів; Днів інформації, надання користувачам інформації про ресурси бібліотеки та її багатогранну діяльність, забезпечення доступу до ресурсів мережі Інтернет; інформатизацію бібліотечних процесів з обслуговування користувачів.
Застосування сучасних інформаційних технологій змінило стандарти бібліотечної роботи. Зазнала змін стратегія пошуку інформації, значно розширився доступ до інформаційних джерел.
Обслуговування користувачів є головною функцією, яка формує імідж бібліотеки.
Час вносить зміни та нові вимоги до обов’язкових послуг, що традиційно надаються бібліотекою, відповідно, інформаційна функція бібліотеки зростає, розширюється, стає пріоритетною. Доступність, достовірність, швидкість обробки і надання інформації значною мірою визначали задоволення запитів користувачів у звітному 2014 році.
Відділ обслуговування налічує 2 абонементи для видачі літератури та 1 читальний зал. Загальна кількість місць у читальному залі – 36.
До уваги користувачів в читальному залі були представлені виставки книг та періодичних видань, яки постійно оновлюються «На хвилинку зупинись, нові книги подивись», де представлена нова література, та «Таланти поруч з нами», де представлена друкована література наших користувачів.
Завідувачем відділу обслуговування за поточний рік було організовано 30 виставок видань на різних носіях інформації. Кількість використаної літератури з фонду бібліотеки для виставок становить 292 примірники, видано користувачам 302 примірника.
Наші відвідувачі звертаючись до бібліотеки і трьох пунктів видачі за 7949 відвідувань отримали 41216 документів.
Аналізуючи цифрові показники роботи відділу обслуговування, спостерігаємо збільшення відвідувань користувачами бібліотеки та зростання книговидачі.
По між бібліотечному абонементу 50 бібліотекам УТОС та 164 читачам було надіслано через пошту 2321 бандероля з 6963 брайлівськими книгами. Допомагаючи незрячим студентам в навчанні відскановано (переведено в доступний формат) 45 підручників, журнали дефектології на російській та українській мовах за 2014 рік. Підготовлено 10 методичних посібників. Проведено 58 масових заходів.
Фонд бібліотеки на 01.01.2015 року склав 207847 одиниць зберігання. В 2014році поповнився книгами шрифтом Брайля на 79 одиниць, плоско друкованим шрифтом на 284 одиниць, озвученої 206 одиниць. Таке поповнення, за відсутністю коштів на це, стало можливим завдяки нашим читачам.
Упродовж року проводилась робота з ліквідації читацької заборгованості, складалися списки боржників. Завдяки постійній роботі бібліотекарів із боржниками, їх кількість в порівнянні з минулим роком зменшилась.
В продовж 2014 року відділом сучасних інформаційних технологій було відструктуризовано базу з аудіо книжками у форматі mp3, внесено понад 120 аудіокниг, книги зникли через вихід зі строю жорстких дисків на сервері. Записано 50 аудіокниг у форматі mp3 на CD–R. Також були оформлені обкладинки записаних аудіо книг на CD–R.
Проводилось адміністрування бази даних читачів на сайті книг в форматі lkf, підключено 45 читачів. В бібліотеці протягом року проводились консультації з приводу налаштування сучасної техніки: комп`ютер, смартфон, магнітофон, цифрові плеєри, диктофони и т.п., було проведено 93 консультації. На сайті бібліотеки були створені 2 нові рубрики: «Творці бібліотечної справи», «Нові надходження». Постійно проводиться оновлення та наповнення конвентом сайту центральної спеціалізованої бібліотеки для сліпих ім. Островського. Активно велась допомога користувачам Інтернет-центру, протягом року було 210 відвідувань. Також активно проводилось сканування журналів «Дефектолог» – 12 номерів, «Дефектологія» – 2 номери, були відскановані книги для користувачів бібліотеки – 8 назв.
Протягом року бібліотека поповнювалась українською літературою в txt–форматі: близько 500 назв.
Бібліотека брала участь в Шведсько-Українському проекті «Сучасні інформаційні технології для українських користувачів з вадами зору».
В бібліотеці було безкоштовно встановлено 5 метало-пластикових вікон у двох відділах, завдяки участі у проекті «Зігріємо Україну разом».
В грудні 2014 року бібліотечні спеціалісти підвищили свою кваліфікацію, що стало можливим завдяки заняттям, які провели викладачі Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв і отримали відповідні свідоцтва про підвищення кваліфікації.
Систематично здійснювались виїзди до трьох пунктів видачі, де здійснювалось обслуговування читачів: обробка (прийняття та видача) літератури, консультативна допомога у виборі книг на різних носіях інформації. Також систематично проводились огляди літератури, групові бесіди, цикл читок до літературних дат-ювілеїв на тему «Життя і творчість відомих людей світу».
В бібліотеці продовжує роботу гурт «Гармонія», де наші користувачі мають можливість поспілкуватись на релігійні теми, послухати вірші, пісні, та просто цікаво провести час в приємній обстановці.
У 2014 році ми продовжуємо багаторічну співпрацю з громадською организацією «Творчі ініціативи», завдяки їм організовано гуртки ліпки з глини та декупажу, це дає можливість нашим користувачам навчитись робити своїми руками сувеніри з глини, тощо.
Під час проведення вечора, присвяченого до Дня інвалідів, у наших користувачів була змога познайомитись з польським тифлопедагогом, він розповів про досвід роботи своєї країни, відповідав на цікаві запитання.
Протягом року проводились зустрічі з письменниками – членами української спілки письменників, вони розповідали про своє життя, презентували свої нові книги.
Бібліотека провела літературний конкурс серед читачів, на кращій вірш присвячений 200-річчю з дня народження Т. Шевченка.
Головною метою нашої роботи було створення комфортних умов для наших користувачів, на жаль взимку було важко створити комфортні, а головне теплі умови для перебування в бібліотеці, але ми намагалися компенсувати це чаюванням, теплотою душі співробітників, гарним настроєм.
На при кінці року дуже порадували гарні, позитивні, добрі слова від наших користувачів, що є найбільшою нагородою за виконану роботу.
Колектив бібліотеки буде і далі намагатися зробити все можливе, щоб наші користувачі завжди отримували потрібну інформацію, були задоволені якістю обслуговування прагнули відвідувати бібліотеку якомога частіше.
Було проведено:
– День добра і милосердя, присвячений до міжнародного Дня інвалідів – 1;
– Презентація книжок та авторів – 3;
– Зустріч з народною артисткою України Троянівською Л. – 1;
– Тематичні вечори – 3;
– Огляди літератури – 8;
– Групових бесід – 9;
– Читок – 17;
– Книжкових виставок – 8.
– Інших заходів -8
ВСЬОГО: 58.