Бібліотека для сліпих замерзає та гниє без опалення

Найбільша бібліотека для сліпих, що в Києві, не в змозі оплатити комуналку. Про прихід зими там навіть бояться думати – холод і волога нищать найбільше в Україні зібрання книжок, написаних шрифтом Брайля. Наша Наталія Савченко сподівається – у владних кабінетах до проблеми дослухаються.

Аби зберегти унікальний фонд, Юрій Миколайович власноруч оцифровує плівки з аудіокнигами. У бібліотеці для незрячих налічується 79 тисяч озвучених видань. Найстарішим записам – майже півстоліття. Грошей на оновлення фонду – каже директор, не було й раніше. Однак тепер немає навіть на комуналку.

“Опалення подали 29 грудня 15 року до цього будинку. Вимкнули ми десь в середині березня. – А чому в середині березня? Ще холодно було. – Ні, вже більш-менш. А грошей не вистачає”, – говорить Юрій Вишняков, директор центральної спеціалізованої бібліотеки для незрячих ім. Островського.

Чотириповерховий будинок у самому центрі столиці у напівтемряві. На освітленні теж доводиться економити. Кажуть, більше – ні на чому. Майже 80 відсотків бюджету закладу іде на зарплати співробітникам у середньому по 1700 гривень. Ще 20 з’їдають щомісячні платежі за електрику, опалення, воду та охорону. Зекономленим – оплачують періодичні видання, з яких роблять аудіожурнали. Раніше грошима допомагала міська влада. Але цієї весни і ця допомога зникла.

“Прийняли на київраді постанову, що допомагати тільки громадським організаціям. А ми заклад громадської організації”, – говорить Юрій Вишняков, директор центральної спеціалізованої бібліотеки для незрячих ім. Островського.

Сліпих та майже незрячих бібліотека обслуговує 80 років. Близько семисот читачів щомісяця приходять сюди за художньою літературою, підручниками, посібниками та журналами. Однак у читальних залах не затримуються – холодно уже на початку жовтня.

В депозитарії цієї бібліотеки зберігається близько 80 тисяч видань шрифтом Браїля. Це – найбільша в Україні колекція. Але через різкі перепади температур папір старих видань поступово стає непридатним для читання.

Найбільше тут радіють новим книжкам. У 2015, хваляться, отримали аж 15 нових паперових та 190 озвучених видань. Але цього року радіти поки що – нічому.

“Читачі питають. Вони ж там чують по радіо або реклама якоїсь книжки. Або сторінки книжки. Їм хочеться це прочитати, а поки що нажаль ситуація така, невтішна”, – говорить Марина Потеляхіна, завідувачка відділу обслуговування центральної спеціалізованої бібліотеки для незрячих ім. Островського.

Чи потеплішають батареї у бібліотеці Островськрого цього року, прогнозувати в адміністрації не беруться. Однак запевняють – працюватимуть навіть у найлютіші морози. Аби 4 тисячі незрячих киян змогли торкнутися слова. Але сподіваються, що проблеми сліпих побачать і у високих кабінетах.

Джерело: podrobnosti.ua