Як нам забезпечити постійний зв’язок між правлінням первинної організації і рядовими членами УТОС

 В сучасних умовах статутної діяльності нашого Товариства виникає багато проблем, які вкрай важко вирішити. Проблеми фінансування штатних працівників, налагодження зв’язків між членами УТОС, вкрай погане транспортне сполучення між селами, селищами, містами, неможливість отримання матеріальної, гуманітарної допомоги, а іноді медичної, недостатнє забезпечення супроводом незрячих осіб. Все це потребує сучасного підходу до вирішення цих проблем.

Потрібно розуміти, що кожна Територіальна первинна організація УТОС охоплює своєю діяльністю територію декількох адміністративних районів, які ще нещодавно функціонували в кожній області нашої держави. В середньому це більше двохсот населених пунктів сіл, селищ, міст на одну ТПО УТОС. І в кожному населеному пункті можуть проживати незрячі громадяни. Як же нам дійти до кожного?

В одному селі може проживати один член УТОС, а в іншому селі два чи три члени УТОС, і таких сіл селищ, міст на одну ТПО УТОС більше двох сотень. Зрозуміло що один голова правління невзмозі сам постійно дізнаватись про проблеми кожного члена своєї організації, дізнаючись які проблеми потрібно вирішити, яка допомога потрібна, можливо звернення до місцевої влади, супровід, пільги на проїзд, на комунальні, отримання тифлозасобів тощо.

Отже, нам потрібно вибудовати ефективні робочі зв’язки між рядовими членами організації і головою первинної організації УТОС зважаючи на досить великі відстані від офісу організації до віддалених населених пунктів в яких проживають незрячі особи.

Потрібен постійний комунікаційний зв’язок. Це забезпечить правлінню надходження інформації з різних місць, з метою вирішення проблем, надання допомоги тощо. Нещодавно в Україні були  створені місцеві громади які обєднали декілька населених пунктів в одну територіальну одиницю.  В кожній громаді повинен працювати соціальний працівник який може допомогти в вирішені певних проблем. Тож в таких громадах нам потрібно сформувати групи УТОС, але кожна громада може мати різну кількість населення і можливо в одній великій громаді потрібно сформувати не одну а дві чи навіть три групи. 

Як показує практика рекомендується формувати групу приблизно з 10 – 12 осіб які проживають неподалік чи відносно недалеко один від одного. Коли в групі є один чи два одинокі члени УТОС, то таку групу потрібно формувати з 7 – 9 осіб, тому що одинокім особам групоргу потрібно приділяти більше особистої уваги.

Голова правління чи член правління ТПО УТОС повинен зібрати групу за місцем проживання щоб члени групи самі обрали свого групорга, а у випадку неможливості організації таких зборів правлінню потрібно підібрати такого групорга який би добровільно на громадських засадах виконував функції групорга – передавав членам групи інформацію, виясняв би їх проблеми для передачі їх правлінню первинної організації. Він на місці повинен виявляти нових громадян, що мають проблеми зору для прийому їх в члени УТОС. 

Таким чином якщо в первинній організації налічується триста осіб, потрібно сформувати приблизно 30 груп УТОС, тобто мати 30 групоргів.

На кожних 10 групоргів потрібно обрати одного старшого групорга. Отже при такій структурі всього три старші групорги будуть постійно контактувати з головою правління первинної організації УТОС. Потрібно зауважити що особливо уважно вдумливо  потрібно підбирати старших групоргів, тому що саме вони керуватимуть групоргами, аналізуватимуть інформацію яка поступатиме від групоргів, вияснятимуть проблеми на місцях та пропонуватимуть голові правління ТПО УТОС вирішення цих питань. У містах особливо великих містах групи УТОС потрібно формувати за місцем їх проживання в мікрорайонах, житлових масивах, районах міста.  

Сьогодні правлінням первинних організацій потрібно тісно співпрацювати з місцевою владою, а це велика кількість громад, велика територія де проживають члени організації, погане транспортне сполучення і саме тому роль старших групоргів досить  вагома.

Розбудова реально працюючої такої структури може охоплювати досить велику чисельність членів УТОС, і це дає можливість обласному правлінню скоротити чисельність первинних організацій особливо тих в яких невелика кількість членів УТОС. З практики видно, що якщо така структура не працює в первинній організації, то голова правління працює з невеликою кількістю членів які проживають недалеко від офісу організації.

Ось чому розбудова практично діючої структури: груп, групоргів, старших групоргів є вкрай важливою в сучасних умовах нашої діяльності.

Травень 2022 р.  м. Київ  член УТОС М. Новосецький