Щодо призупинення дії трудового договору

У статті 13 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” № 2136-IX від 15.03.2022 р. (далі – Закон) законодавцем надано можливість призупинити дію трудового договору.

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Про призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Мінекономіки у своєму коментарі до Закону зазначає наступне.

У зв’язку з призупиненням дії трудового договору працівник звільняється від обов’язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов’язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи,

Головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов’язків, передбачених трудовим договором.

Ініціатором призупинення трудового договору можуть бути як роботодавець, так і працівник.

Водночас з метою усунення правової невизначенності, рекомендуємо сторонам повідомляти один одного про призупинення трудового договору письмово або в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.

Оскільки призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов’язків, передбачених трудовим договором, вважаємо, що при призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення та фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі буде покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ)

Оскільки під час призупинення трудового договору виплата заробітної плати роботодавцем не буде здійснюватися, то відсутня база нарахування ЄСВ, а відповідно ЄСВ не сплачується.

При цьому вважаємо, що роботодавець також повинен фіксувати розмір ЄСВ, який підлягав би виплаті із сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які б виплачувалися  працівникові, якщо такого призупинення трудового договору не було б.

Відшкодування цих платежів на час призупинення дії трудового договору також буде покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Детальна інформація про порядок та умови відшкодування платежів, що виникають з трудових правовідносин, буде доступна після вирішення вказаного питання на державному рівні.

Отже, ініціювати призупинення дії трудового договору може і працівник, і роботодавець. Якщо ініціює працівник, то він повинен подати письмову заяву або надіслати заяву (або електронний документ) за допомогою технічних засобів електронних комунікації, зокрема на електронну пошту або месенджер. Після отримання заяви на підприємстві, в установі, організації видається наказ про призупинення дії трудового договору на підставі поданої (надісланої) заяви. Якщо ініціатором виступає роботодавець, то про призупинення дії трудового договору видається відповідний наказ, в якому визначаються підстави необхідності запровадження такого призупинення. З наказом необхідно ознайомити працівника в будь-який доступний спосіб.

У табелі обліку використання робочого часу працівникам, з якими призупинено дію трудового договору, необхідно проставляти умовне позначення «І» («інші причини неявки»).

Оплата праці працівникам, з якими призупинено дію трудового договору, роботодавцем не здійснюється.

Нагадуємо, що наймані працівники мають можливість отримати допомогу від держави у рамках програми «єПідтримка» на умовах та в порядку, визначеному законодавством. З інформацією можна ознайомитись за посиланням.