У Полтаві відбувся семінар-практикум «Безпечний рух»

12 квітня 2024 року в клубі ПОГ «Полтавське УВП «Полтаваелектро» УТОС» Полтавською обласною організацією Українського товариства сліпих проведено семінар-практикум «Безпечний рух» в межах проекту «Криза в Украйні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю (2-га фаза)», який реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю України за підтримки Європейського Форуму інвалідності (EDF) та Християнської місії незрячих (CBM)..

Мета семінару-практикуму: задоволення гострих нагальних потреб осіб з інвалідністю по зору: забезпечення тактильними тростинами, для безпечного просторового орієнтування, з урахуванням індивідуальних особливостей незрячих та людей з глибокими порушеннаями зору, підвищення рівня обізнаності користувачів у правилах та методах застосування тактильних тростин, їх видів та матеріалів, з яких вони виготовлені.

Відкрила семінар Голова правління Полтавської обласної організації УТОС, керівник проекту Марина Бабець. Вона розповіла учасникам заходу про проект в цілому, про хід його реалізації та про мету проведення даного заходу зокрема, а також повідомила, що кількість осіб, у яких з’явилася гостра нагальна потреба у тактильних тростинах зростає, через те, що на фоні стресу війни, під час повітряних тривог незрячі швидше пересуваються маршрутами, які для них звичні, але водночас небезпечні, через наявність на асфальтовому покритті ковдобин. А це призводить до псування необхідних їм у повсякденному житті тактильних тростин, а також вона окреслила другу базову причину збільшення потребуючих: погіршення стану здоров’я на фоні стресу війни, що призводить до стрімкого зниження зору у осіб, що мають залишковий зір, або до його повної втрати, у тому числі переважна більшість людей, що має у якості до одного з додаткових захворювань – цукровий діабет.

Теоретична частина семінару-практикуму:

  1. Асистент керівника проекту, Людмила Сілаєва, проінформувала присутніх про види тростин та матеріали, з яких вони виготовляються у світі. Керівник проекту, Марина Бабець разом з учасниками заходу, які є досвідченими та активними користувачами тактильних тростин, проговорила основні методи використання тростин та основні правила використання зазначеного засобу орієнтування, дотримання яких підвищує рівень безпеки особи з порушенням зору під час її пересування пішохідними доріжками, а , особливо пішохідними переходамипроїжджої частини маршруту. Дану інформацію опановували люди з інвалідністю, що у цей день вперше наважилися взяти до рук тактильну тростину.

Керівник проекту, Марина Бабець, продемонструвала присутнім сигнальну тростину, пояснила спільне та відмінне між тактильною та сигнальною тростинами. Присутні з цікавістю вивчали на дотик предмет, який вперше тримали у руках.

  1. Загальну інформацію про тактильну тростину (біла орієнтацій на складна, на п’ять ланок, композитна, OrS5K) прочитала Асистент керівника проекту Людмила Сілаєва.

Практична частина:

Апробація нових тактильних тростин користувачами проводилася на маршруті масового пересування людей з інвалідністю по зору від місця розташування приміщення, де знаходиться клуб УТОС, Бібліотека УТОС та Гуртожиток підприємства Товариства до виходу до поворотів на маршрути, що ведуть до найближчої зупинки транспорту та  магазинів; якщо повернути ліворуч, та до підприємства УТОС, а далі до поліклініки та місць компактного проживання осіб з порушеннями зору, якщо повернути праворуч.,

Блок «Запитання-відповіді» був насиченим запитаннями, пов’язанами з особливостями витривалості тактильних тростин, зазначеної моделі, в уммовах використання їх на маршрутах, асфальтове покриття на яких, наповнене ковдобинами.

10 учасників заходу, особи з інвалідністю першої групи по зору, у тому числі 7 тотально незрячих та 3 особи з глибокими порушеннями зору.

У цей день вперше до рук узяли тактильну тростину 2 особи, що стрімко втрачають зір та 1 особа, яка є незрячою.

Незрячий, Олександр Пономаренко висловив щирі сподівання на те, що тростинка, яку він бере до рук вперше, як користувач, допоможе йому. Олена Жолинська, яка є незрячою від народження, зауважила, що раніше думала, що краще радянських тростин нічого не буває, але її друзі з інших міст України, які вже почали користуватися сучасними моделями тростин чеського виробництва, ділилися їхніми превагами по відношенню до інших моделей тростин. Від тепер вона завдяки проекту НАІУ, змогла сама відчути переваги зазначеної моделі тактильних тростин над іншими.

колективна фотографія

Під час підбиття підсумків люди дякували за цю важливу для них та дуже необхідну річ.

У заході взяло участь 20 осіб.

Дану подію висвітлено у відео на youtube каналі Полтавської обласної організації Українського товариства сліпих.

Захід проведено в рамках проекту «Задоволення нагальних потреб, що з’явилися чи загострилися під час дії військового стану в Україні, у  осіб з інвалідністю по зору, у тому числі ВПО в Полтавській області», який реалізується Полтавською обласною організацією Українського товариства сліпих в рамках співпраці з Громадською спілкою “Всеукраїнське громадське об’єднання “Національна Асамблея людей з інвалідністю України” в межах впровадження проекту «Криза в Украйні: Реагування та відновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координації організацій осіб з інвалідністю (2-га фаза)», який ГС «ВГО «НАІУ» реалізує спільно з Європейським Форумом з питань інвалідності (EDF) та Християнською місією незрячих (CBM).